Itthon M. László Ferenc 2011. november. 29. 15:53

Személye elleni támadásként éli meg Orbán a leminősítést

A személye és a tabukat döntő politikája elleni támadásként éli meg Orbán Viktor a kormányára nehezedő nemzetközi nyomást, ami meghatározza a kormány kommunikációját is – véli több kormányzati és fideszes forrás. A miniszterelnöknek a kabinetben és a frakcióban nincs komolyan vehető ellensúlya, a párt befolyásos politikusai felzárkóztak mögötte, és sokan meggyőződéssel vallják, hogy Magyarországot támadják. Egyes képviselők morgolódnak ugyan a nemzetgazdasági miniszter miatt, de a többség bízik benne, hogy két éven belül magához tér a gazdaság.

„A miniszterelnök továbbra is meg van győződve arról, hogy két hete spekulációs támadás zajlott Magyarország ellen, és úgy gondolja, azok a nemzetközi pénzügyi körök, nemzetközi szervezetek, melyeket eddigi gazdaságpolitikájával megsértett, most vesznek elégtételt az országon” – mondta a hvg.hu-nak az egyik neve elhallgatását kérő kormányzati politikus hozzátéve, hogy Orbán Viktor ezt a nézetét a kormányüléseken és a folyosói beszélgetéseken is hangoztatja.

Az elmúlt hetekben több bírálat is érte nemzetközi szinten a magyar kormány gazdaságpolitikáját, ahogy november második hetében csak nagy növekvő hozam mellett és viszonylag kevés kincstárjegyet tudott értékesíteni az állam, illetve a forint árfolyama is jelentősen gyengült. Az Európai Bizottság november 10-én hozta nyilvánosságra az előrejelzését, melyben arra figyelmeztetett, hogy az Orbán-kormány által várt 1,5 százaléknál jövőre jóval kevesebb, 0,5 százalékos lesz a magyar gazdaság növekedése és az infláció is magasabb lesz a vártnál, továbbá az államadósság növekedését jósolta. Ezzel egy időben több amerikai és európai gazdasági újság is arról cikkezett, hogy Magyarország lesz a következő válsággóc Európában.

Ezt követően jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium november 17-én, hogy a gazdasági növekedés elősegítése érdekében tárgyalásokba kezd a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Ahogy a hvg.hu is megírta, a kormányban számítottak arra, hogy a nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's (S&P) november közepére leminősíti Magyarországot, ezért ezt megelőzendő jelentették be a tárgyalási szándékot az IMF-fel. Ennek ellenére azt nem tudták megakadályozni, hogy a másik hitelminősítő november 24-én a befektetésre már nem ajánlott "Ba1"-re rontsa a magyar államkötvények osztályzatát.

A gazdasági miniszter még péntek késő délután is arról beszélt, hogy „spekuláció” és „hadműveletek” folynak az ország ellen, holott a sajtótájékoztatót megelőző, vezető közgazdászokkal folytatott tanácskozáson a szakemberek a hvg.hu több forrásból megerősített információi szerint pont azt magyarázták a kormányfőnek és Matolcsynak, hogy ezek a spekulációk nem szándékos támadások, ezek a következményei annak, ha valamiért megroppan egy országba vetett bizalom.

Felzárkóztak Orbán mögött

„Viktor meg van győződve arról, hogy az európai politikusok többsége korlátolt, nem mer határozott döntéseket hozni, inkább hagyományos módon politizál, ami a legtöbb esetben a problémák elodázásához és nem megoldásukhoz vezet. Ezt az EU-s tárgyalásai alatt rendszerint el is mondta az érintetteknek, és úgy érzi, hogy a jelenlegi helyzetet kihasználva sokan most vesznek elégtételt rajta, ellehetetlenítik a gazdaságpolitikáját” – magyarázta az egyik kormányzati forrás, hogyan élte meg a miniszterelnök az elmúlt napokat.

Orbán Viktor közgazdászokkal tárgyal - hisz a támadás-elméletben
MTI / Szigetváry Zsolt

Több kormányzati politikus is azt mondta a hvg.hu-nak, Orbán pontosan ezért nem engedi el a miniszterét sem. „Matolcsy számára is egy szimbólum, amikor bírálják, úgy látja, azt a fajta szemléletmódot támadják, amivel ő irányítja az országot.” Bár több médium – így a hvg.hu – is beszámolt arról, hogy a Fidesz frakciójában már többen zúgolódnak a gazdasági miniszter ellen, értesüléseink szerint a párt és a kabinet befolyásos politikusai egységesen felzárkóztak Matolcsy mögött, ami – forrásaink értelmezése szerint – elsősorban a kormányfő támogatását jelenti.

Információink szerint a múlt szerdai kormányülésen Matolcsy – az elmúlt hetek eseményeit elemezve – hosszan érvelt amellett, hogy egy jól felépített támadássorozat folyik Magyarország ellen, sőt értesüléseink szerint a miniszter hasonlóan vélekedik a globális válság 2008. októberi begyűrűzéséről is. Matolcsy folyamatosan hangoztatott vélekedését még a Miniszterelnökség államtitkára – a gyökeresen eltérő gazdaságfilozófiát képviselő – Varga Mihály volt pénzügyminiszter sem bírálta. Információink szerint egyedül Martonyi János szokott nagyobb óvatosságra figyelmeztetni a kormányüléseken, de ezt az egyik kormányzati forrásunk nem a kormányfővel való szembeszegülésként értelmezte, hanem szerinte a diplomáciai-tárgyalási mozgástér bővítésére törekszik.

„El fog menni a falig”

„Nem tudom megmondani, hogy Matolcsy elvből, vagy a főnöke iránti lojalitásból ragaszkodik a támadás-elmélethez, Orbánnak viszont ez meggyőződése” – mondta a hvg.hu-nak egy kormányzati politikus, aki úgy látja, akármit is gondol a miniszterelnök az események mozgatórugóiról, az utóbbi időben már hajlik a kompromisszumokra. Információink szerint – bár korábban a kamatcsökkentés híve volt – a jelenlegi helyzetben támogatja az MNB keddi kamatemelését, amely szerinte csökkentheti a spekulációs kihatásokat.

A miniszterelnök EU-s politikusok körében - sokaknak beszólt
MTI/Hszinhua/Thierry Monasse

Kormányzati források szerint a miniszterelnök a tárgyalások során „el fog menni a falig”, mert meg akarja védeni az eddigi gazdaságpolitikája két legfőbb – a költségvetésnek jelentős bevételt hozó, ugyanakkor szimbolikus – elemét, a végtörlesztést és a különadókat. A kabinetben arra számítanak, hogy az IMF-fel könnyebb lesz egyeztetni – a végtörlesztési lehetőség csak év végéig adott, a különadókat pedig 2013-ra akarják kivezetni –, viszont az EU-val való tárgyalásoktól tartanak.

„Az uniót nem igazán izgatja a magyar gazdaságpolitika, inkább attól tartanak, hogy ezeket az ötleteket átveszik más országok is, ezért igyekeznek elszigetelni minket” – mondta az egyik neve elhallgatását kérő kormányzati forrás.

110 százalékos bizalom

„János biztos kézzel hozza a frakciót, egyben tartja Orbán mögött a kétharmadot. Sokak szerint túl is lő a célon” – mondta egy befolyásos fideszes szakpolitikus, aki kizártnak tartotta, hogy a jelenlegi helyzetben bárki is kiugorjon a kabinetből vagy a frakcióból és különvéleményének adjon hangot.

Bár a Moody’s csütörtöki döntését követően több fideszes parlamenti képviselő is azt mondta – mindegyikük név nélkül nyilatkozva –, hogy Matolcsy ellentmondásos gazdaságpolitikája miatt minősítették le az országot, a hétfői frakcióülésen erről nem alakult ki vita, Lázár János tájékoztatása szerint még csak napirendre sem került az ügy. A képviselőcsoport tanácskozását követően a fideszes frakcióvezető azt mondta, a gazdasági miniszter 110 százalékban bírja a képviselők bizalmát. Kérdésre válaszolva kifejtette, a múlt hetihez képest azért növekedett a Matolcsy iránti bizalom, mert az elmúlt hét eseményei megerősítették őket abban, hogy az államadósság csökkentése jó út, és ezért a gazdasági miniszter tette a legtöbbet az elmúlt években.

Kósa Lajos, Varga Mihály és Lázár János a parlamentben - 110 százalékos bizalom
Túry Gergely

Gazdasági kérdésekben egyedül Rogán Antalt tartják olyan politikusnak, aki kellő erővel és befolyással rendelkezik a képviselőcsoportban ahhoz, hogy hatni tudjon a miniszterelnökre. Ám fideszes források szerint az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke sem fog nyíltan szembe helyezkedni a kormányzati kommunikációval. Egy múlt hét csütörtöki konferencián Rogán megvédte ugyan a „nem ortodox” eszközöket, de azt hangsúlyozta, hogy valóban nehéz lesz hozni a 1,5 százalékos GDP-emelkedést, ami szerinte nem a magyar kormánytól, hanem az európai környezettől függ.

Egyébként a hvg.hu által megkérdezett képviselők is azon a véleményen vannak, hogy Magyarországot valóban büntetik a nemzetközi szervezetek. „Néhány napja beszélgettem az Európai Központi Bank egyik vezető munkatársával, aki azt mondta, a mutatóink lényegében rendben vannak, csak az a végtörlesztés ne lenne, mert a bankok profitjára megy” – állította a fideszes képviselőcsoport egyik tagja, aki gyakran különvélekedik a frakcióban. Igaz, többen úgy vélik, hiba volt egyszerre ujjat húzni az osztrák és német bankokkal, kereskedelmi láncokkal, az EU-val és az IMF-fel, mert így nem maradt szövetségese a magyar kormánynak.

Bíznak a gyors regenerálódásban

„Szürreális helyzetben vagyunk, úgy kell költségvetést terveznünk, hogy azt nem a magyar, hanem a német gazdaságra kell szabnunk, a németek meg a görögöktől, olaszoktól és a franciáktól függnek” – mondta a hvg.hu-nak az egyik kormányzati forrás, aki kizártnak tartja, hogy a következő két évet meg lehet úszni újabb megszorítások nélkül.

A Fidesz frakciójában egyébként inkább attól tartanak, hogy a GDP-emelkedés nem lesz megfelelő, ami a büdzsé újratervezéséhez vezethet – az IMF-fel való egyezkedést ehhez képest kisebb problémának tartják. Többen is úgy vélik, a 2014-es választások még messze vannak – a Gyurcsány Ferenc által a hétvégén felvetett előrehozott választásokat mindenki a volt miniszterelnök spekulációjának tartja –, és a kormány addig rendbe tudja hozni a gazdaságot. Ahogy abban is reménykednek, hogy a következő két évben a globális válság is véget ér – többen arra számítanak, hogy már tavasszal fordulat állhat be.

Az egyik képviselő szerint az elmúlt hetekben valóban felfokozott volt a hangulat a frakcióban, de a hétvégi időközi választás eredménye - a fideszes Láng Zsolt 58,4 százalékkal győzött Budapest II. kerületében - megnyugtatta a kedélyeket.

Hirdetés