Morfiumbotrány, megdöbbenés: reagált a kórház
A Fővárosi Önkormányzat Uzsoki utcai kórházának munkatársai és vezetése értetlenül és megdöbbenéssel szembesült az intézmény gyógyító tevékenységét és szakmai tekintélyét súlyosan sértő eseményekkel és sajtómegnyilvánulásokkal - számolt be az Index.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a megengedett morfiumadag négy-ötszörösét is beadhatták a végstádiumban lévő daganatos betegeknek a kórház fül-orr-gégészeti osztályán, akik emiatt néhány nap múlva meghaltak. A BRFK a gyanús halálesetek miatt ismeretlen tettes ellen indított vizsgálatot. A legutóbbi hírek szerint 70 halálesetet vizsgálnak.
A kórház közleményt adott ki, melyben azt írják: "a valótlan és hiteltelen feltételezéseken és sértett személyek rágalmain nyugvó tudatos intézményellenes szándék a megindított hatósági eljárás során tisztázódni fog". A kórház közölte: minden módon támogatják a rendőrséget az eset felderítésében, mivel érdekeltek a valós történések objektív feltárásában és nyilvánosságra kerülésében.
A közlemény egyértelművé teszi, hogy a szakmai szabályokat, illetve törvényeket bizonyítottan nem tisztelő munkatársakkal nem kívánnak azonosulni és egy közösségben tevékenykedni. "A kórház egyes munkatársait hivatásuk szakszerű gyakorlásában durván sértő gyanúsítások tisztázása után minden lehetséges jogi lépést és erkölcsi támogatást meg kívánunk adni az őket ért sérelmek mielőbbi megszüntetésére" - olvasható a közleményben.
Miniszteri rendelet szabályozza a tárolást
Csomós Ákos, a Magyar Aneszteziológia és Intenzív Terápiás Társaság főtitkára azt mondta: miniszteri rendelet szabályozza a fokozottan ellenőrzött szernek minősülő gyógyszerek tárolását, illetve kiadását a kórházi gyógyszertárakból.
Az intenzív terápiás szakorvos szerint minden kórházban kijelölt szakember felel a kórházi gyógyszertárban a fokozottan ellenőrzött szernek minősülő gyógyszerek, így például a kábító fájdalomcsillapítók tárolásáért, illetve kiadásáért, azért, hogy ezek a szerek miként jutnak el az adott kórházi osztályra.
A kórházak házi előírásban szabályozzák, hogy az osztályról a betegig hogyan kerülhetnek el az adott szerek. A zárt szekrényből két ember együtt kezelheti a kábítószerek kiadását, ők lehetnek nővérek is. A kivett gyógyszereket kartonlapon kell dokumentálniuk - ismertette a főtitkár. Az adagolást az orvos írja elő, ami kábítószerek esetében változó mennyiségű lehet. Annyit kell felírni, amennyi a fájdalmat csillapítja, de mellékhatást nem okoz – tette hozzá.