Itthon hvg.hu 2011. november. 21. 14:00

Elkészültek a „halállisták” - 5500 közszolgát rúg ki a kormány

Összesen 5500 embert bocsátanak el az államigazgatásból. A leépítés mindegyik minisztériumot és számos állami szervezetet érinti, a szakszervezetek szerint mindenhol össze is állították a kirúgandók névsorát. Kedden azért még egyeztetnek Gál András Levente államtitkárral. A közigazgatási minisztérium sajtóosztálya szerint nem született döntés az ügyben.

Saját nadrágszíján is húz egy nagyot a kormány, jövőre jelentős létszámleépítések lesznek a minisztériumokban és számos kormányzati intézménynél. Összesen 5500 embernek mondanak fel a költségvetési törvény tervezetéből következően. Információink szerint az összes minisztériumból, az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól, a nyugdíjfolyósítótól, a megyei kormányhivataloktól, a vízügyi igazgatóságoktól rúgnak ki munkavállalókat, míg a Nemzeti Adó és Vámhivatal megússza a leépítést. Úgy tudjuk, nem lesz leépítés a miniszterelnökségnél sem.

A minisztériumokban 10-15 százalék közötti leépítések lesznek, ez a külügyben például 230 főt jelent. A külügyi apparátusban a kormányváltás időszakában – más tárcákkal összehasonlítva – viszonylag mérsékelt, mintegy ötven munkatársat érintő tisztogatás zajlott le a kormányváltás után. Amikor az idén nyáron felvetődött egy újabb leépítés szükségessége, messze nem a jelenleg körvonalazódó nagyságrendben gondolkodtak a minisztérium vezetői.

"Biztonsági rostálás"

„Ekkor alapvetően biztonsági rostálás szükségessége merült föl, egyrészt a minisztériumból folyamatosan szivárgó bizalmas információk miatt, másrészt azért, mert a nagykövetek egy része nem vette ki kellően a részét a külföldön vitatott kormányzati intézkedések védelméből és megmagyarázásából” – mondta a tárca belső életére rálátással bíró forrásunk.

Közszolgák tüntetése három évvel ezelőtt. Felpörgetik
Stiller Ákos

Az ősz azonban a külügy számára kedvezőtlen fordulatot hozott a tárcák közötti költségvetési játszmákban – ebben forrásaink szerint komoly szerepet játszott Martonyi János miniszter nyár óta tapasztalható passzivitása. A hagyományosan atlantistaként emlegetett tárcavezető az uniós elnökség vége, majd a kínai kormányfő látogatása óta gyakorlatilag eltűnt a nyilvánosságból, de forrásaink szerint a kormányon belül is passzivitásba vonult. Ez pedig eleve vesztes pozíciót jelent az NGM-es fűnyíró közeledésekor. „A külügy ma a leggyengébb érdekérvényesítők egyike a kormányon belül, így nem csoda, hogy a tárca kiszolgáltatott a megszorításokat követelő NGM nyomásának” – fogalmazott a minisztérium működését jól ismerő forrásunk.

Tüntetés már biztosan lesz

Fehér József, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKKDSZ) elnöke a hvg.hu-nak azt mondta a leépítésekkel kapcsolatban, úgy tudják, „már elkészültek a halállisták, minden miniszter fiókjában ott van a lista a kirúgandókról, már csak az engedélyre várnak”. Az MKKDSZ holnap a kormány személyügyi államtitkárával, Gál András Leventével találkozik, eredetileg nem ez lett volna a téma, de Fehér József azt mondta lapunknak, mindenképpen szóba hozzák a leépítéseket is. A szakszervezetek mindenesetre december 3-ra már demonstrációt hirdettek a Magyar Tudományos Akadémia elé a „közszolgálat védelme érdekében”.

A kormányváltáskor Orbán Viktor kisebb, takarékosabb közigazgatást ígért, ennek jegyében csökkentették a minisztériumok számát nyolcra. (Ami – mint korábban megírtuk, lehet ugyan népszerű, de a kormány hatékony működését nem szolgálta, az uniós elnökség idején például többször okozott gondot, hogy államtitkár volt kénytelen olyan területeket felügyelni, amit Európában miniszterre szokás bízni.) Mint a Hírszerző korábban megírta, a „fogyókúra” elég sajátosra sikerült: a kevesebb miniszter alá sokkal több államtitkárt osztottak be.

Míg Bajnai Gordonnak például 20 államtitkára és 51 szakállamtitkára volt, az Orbán-kabinetben 44 államtitkár és 63 helyettes államtitkár dolgozik, és egy februári összesítés szerint az év elejétől egy fő híján 1200 fővel dolgoztak többen a központi közigazgatásban, mint egy évvel korábban, mindez pedig az adófizetőknek havonta 22 millió forinttal került többe.

A mostani leépítési hullám azonban Fehér József szerint több helyen már a működést veszélyezteti majd. „Már így is a kormány az egyik legnagyobb törvénysértő Magyarországon: a köztisztviselőket sok helyen 20-25 százalékos túlórákra kényszerítik, amit persze nem fizetnek ki, sokan kénytelenek hazavinni a táskájukban az aktákat, és otthon dolgozni. Ha a most 70 ezres köztisztviselői karból 5500-at elküldenek, sok helyen teljesen ellehetetlenülhet a hivatalok működése” – mondta az MKKDSZ elnöke.

A hvg.hu elküldte a témával kapcsolatos kérdéseit Gál András Levente titkárságának. A titkárság közölte: jelenleg nincs Kormánydöntés a leépítésekkel kapcsolatos létszámokról, a cikkünkben közölt információk pedig "nem felelnek meg a valóságnak". Az államtitkár kedden a közszolgálati tisztségviselőkről szóló törvénytervezet ügyében szakszervezetek és önkormányzati szövetségek képviselőivel tárgyal, "mely megbeszélés napirendjén nem szerepel az elbocsátások kérdése" - közölték lapunkkal.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2024. december. 24. 19:30

Mi az, amit biztosan tudunk Jézusról?

Mikor született? Hol született? Mi volt az anyanyelve? Tényleg keresztre feszítették? Létezett egyáltalán? A legjobb tudásunk szerint Jézus Krisztus történelmi személy, akiről tudunk tényállításokat tenni, ha nem is sokat. Ezeket szedtük össze.