Itthon Kovács István, Miskolc 2011. augusztus. 16. 16:05

Súlyos zárolás Miskolcon: az oktatás a legnagyobb vesztes

A város oktatási intézményeit érinti a legsúlyosabban az a kétmilliárdos zárolás, amiről a miskolci közgyűlés döntött. Az intézkedés nyomán több iskolában veszélybe került a tanítás nívója.

„Az intézményben megszüntettem az internetezést és a fénymásolást, de korlátoztam a víz és az elektromos áram fogyasztását is, amikor két hónappal ezelőtt 12 milliót elvont tőlünk az önkormányzat. Most 35 milliót zároltak, ami után már az iskola pedagógiai programját sem lehet teljesíteni” – nyilatkozta a hvg.hu-nak Póczos Barnabás, az avasi Herman Ottó Általános Iskola és Munkácsy Mihály Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatója, miután megtudta, hogy a miskolci közgyűlés drasztikus megszorításokra szánta el magát.

A testület augusztus 11-én rendkívüli ülésén döntött közel kétmilliárd forint zárolásáról. A költségvetés bevételi oldalán év végéig közel 875 millió forint elmaradás várható, és közbeszerzési eljárás alatt van egymilliárd 52 millió forint működési hitel. Amennyiben utóbbi megérkezik, annak összegéig feloldható a zárolás. Újabb tétel az önkormányzat által kölcsönadott 333 millió forint, aminek elmaradt a visszafizetése és így az is hiányzik a kasszából – nyilatkozta Farkasné Hadházi Ildikó pénzügyi főosztályvezető. Miskolc jelentős devizahitelt is görget maga előtt.

Az oktatás partvonalra szorult Miskolcon

A legnagyobb tételt a közoktatásban blokkolják, a közép- és általános iskolák gazdálkodását városi szinten 880 millió forinttal szigorítják. A tervek szerint mindez „csak átmeneti intézkedés, mivel az önkormányzat féléves bevételei elmaradtak az előirányzottól”. A szociális funkciókból a kötelező feladatok meghatározása miatt csak részben lehetett visszavenni, ezért zároltak ekkora pénzt az oktatásból. Augusztus 25-ig készül el a végleges javaslat arról, hogy mely feladatok ellátását folytatják „csökkentett kapacitással”. Rosszul járt a kultúra is, emiatt például a patinás miskolci színház is az ellehetetlenülés szélére került.

Iskolamúzeum Szendrőn: Miskolcon is visszalépnek egyet a XXI. századból
Kovács István

„Még nem tudjuk, mindez mit jelent majd a gyakorlatban, hiszen a részletek a hírzárlat miatt nem ismertek” – nyilatkozta Bodolay Zoltán, a Pedagógusok Szakszervezetének megyei elnöke. Azt ugyan kikötötték, hogy pedagógus-elbocsátásokat nem lehet végrehajtani, de úgy tűnik, a fizetésen felüli egyéb járandóságokat, pótlékokat el kell felejteni, márpedig abból finanszírozták idáig a minőségi oktatást. Ugyanakkor a technikai, nem tanári létszám csökkenthető.

Az avasi iskolában 60 százalékban hátrányos helyzetű gyerek tanul, az intézmény a hírhedt „fészekrakós” területen működik. Az összdolgozói létszám 113, amiből 71 a pedagógus álláshely, a tanulók száma pedig 780. Póczos Barnabás az eddigi korlátozó intézkedések mellett már csak a túlórapénzek, az emelt szintű oktatás és a csoportbeosztás megszüntetését tudja elképzelni, mert azzal bérköltséget takarítana meg. Létszámcsökkentésben „nem is akar gondolkozni, hiszen három év alatt 13 dolgozóval csökkent náluk a dolgozói létszám”. Mint mondta, még egyeztet a hivatal illetékeseivel arról, hogy nem számolási hiba áll-e a 35 millió forintos elvonás hátterében, mert nem érti, miért tőlük vonnák el a legtöbb pénzt. Ez az összeg egyébként az iskola egyhavi teljes bér- és járulékköltsége.

Hirdetés