A Nemzeti Eszközkezelőről szóló törvényjavaslat célja, hogy gondoskodjon a szociálisan rászoruló hiteladósok lakhatásáról - mondta Cséfalvay Zoltán, a nemzetgazdasági tárca államtitkára a javaslat általános vitáját megnyitó expozéjában csütörtökön a parlamentben. A Fidesz és a KDNP támogatja a javaslatot, az ellenzéki pártok szerint ugyanakkor az csak egy szűk rétegen segít.
A hitelszerződésből eredő kötelezettségeiknek eleget tenni nem tudó természetes személyek lakhatásának biztosításáról címet viselő javaslat megteremti a Nemzeti Eszközkezelő működésének feltételeit. Az eszközkezelő a szociálisan rászoruló hiteladósok ingatlanát vásárolná meg, biztosítva számukra, hogy kedvezményes bérleti díj ellenében továbbra is ott lakhassanak - mondta el Cséfalvay Zoltán a parlamentben csütörtökön.
Az államtitkár közölte: a törvényjavaslat arra épül, hogy a kialakult nehéz helyzet megoldásában minden fél, azaz a hitelező, az adós és az állam is vállaljon részt. Mint mondta, a hitelező pénzügyi intézmény a jelzáloggal terhelt ingatlan hitelszerződésben megállapított forgalmi értékének - az ingatlan településtípusától függően - 35-55 százalékát kaphatja meg vételárként, és véglegesen elengedi a hiteladóssal szemben fennálló követelésének a vételárat meghaladó részét. A hiteladós a továbbiakban nem tulajdonos, hanem bérlő lesz, a Nemzeti Eszközkezelő tulajdonába tehermentes ingatlanok kerülnek - tette hozzá.
Fidesz: a legnehezebb helyzetben lévő családokon segít a kormány
Zsigó Róbert, a Fidesz vezérszónoka azt mondta: a kormány a törvényjavaslattal legnehezebb helyzetben lévő adósokon segít. Mint mondta, ha több forrás állna rendelkezésre, akkor több embernek tudnának segíteni, ugyanakkor a kormány felelőssége, hogy Magyarország gazdasági lehetőségeivel összhangban terjesszen elő javaslatokat.
A politikus a javaslat lényeges elemének nevezte, hogy az állam tehermentes tulajdonjogot szerez az ingatlan felett, illetve, hogy az adós visszavásárolhatja ingatlanát. Mint mondta, önmagában nem csodaszer a Nemzeti Eszközkezelő, de emellett a kormányváltás óta az Országgyűlés sok intézkedést tett már a devizahitelesek megsegítése érdekében.
MSZP: kevés családon segít az eszközkezelő
Simon Gábor, az MSZP vezérszónoka azt mondta: a kormány a javaslattal kevés családon fog segíteni, hiszen leszűkíti azoknak a körét, akik igénybe vehetik a segítséget. Azt sem tartotta elfogadhatónak, hogy az állam 2014 végéig csupán 5000 lakást kíván megvásárolni.
Közölte: az MSZP módosító indítványokat készített, ezekben például azt javasolják, hogy biztosítsanak két évnél hosszabb időt az ingatlanok visszavásárlására, illetve adjanak lehetőséget arra, hogy gyereket egyedül nevelő hiteladósok is segítséget kapjanak. Közölte: az MSZP annak függvényében alakítja ki a végleges álláspontját a törvényjavaslattal kapcsolatban, hogy a kormányoldal támogatja-e módosítóika.
KDNP: nem luxusingatlanok tulajdonosai kapnak segítséget
Aradszki András, a KDNP vezérszónoka azt emelte ki, a javaslat egy logikus megoldási sorozatba illeszkedik, amelyben a kormány a devizahitelesek több rétegének dolgozott ki különféle megoldási lehetőségeket. Hangsúlyozta: a javaslat biztosítja, hogy ne luxusingatlanok, hanem a lakhatáshoz ténylegesen szükséges lakóingatlanok tulajdonosainak nyújtson a társadalom segítséget. Ennek érdekében korlátozzák az ingatlan forgalmi értékét, az adós abban az esetben fordulhat az eszközkezelőhöz, ha a Budapesten illetve megyei jogú városban 15 millió forint alatti, egyéb településen, 10 millió forint alatti az ingatlan értéke - tette hozzá.
Közölte: szintén feltétel, hogy az adósnak vagy vele egy háztartásában élő házastársának, élettársának szociálisan rászorult személynek kell lennie, és legalább két gyermeket kell nevelnie.
Jobbik: a hitelkárosultak 90 százalékán nem segít a kormány
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik vezérszónoka, arról beszélt, hogy a kormány az eltelt másfél évben hozott intézkedéseivel a hiteljárosultak 90 százalékán nem segített. Szerinte az eszközkezelő kiváló lehetőség lenne a kormány kezében, ugyanakkor az ehhez rendelt 5 milliárd forint "nevetséges, szánalmas összeg", ami szinte semmire sem elég. Szerinte jövőre 12 ezer lakás kerülhet veszélybe, a javaslat viszont csak 5000 lakástulajdonoson segít, így igenis lesznek olyanok, akik az út szélén maradnak.
Hangsúlyozta: a javaslat leszűkíti az igénybe vevők körét, hiszen például nem vonatkozik azokra, akiknél még nem született meg a második gyerek, és azokra sem, akik két vagy három gyereket már felneveltek. A politikus nem tartotta életszerűnek a 10-15 milliós ingatlanhatárt.
LMP: eszköztelen az eszközkezelő
Vágó Gábor, az LMP vezérszónoka azt mondta: ez egy eszköztelen eszközkezelő lesz, hiszen alig rendeltek hozzá forrásokat. Szerinte a hiteladósok 89 százalékénak a Fidesz nem ad érdemi választ, hiszen az árfolyamgátat eddig pár ezren vették igénybe, a végtörlesztést a hiteladósok 10 százaléka éri el, a Nemzeti Eszközkezelő pedig csak a legalsó 1 százaléknak nyújt látszatmegoldást.
A politikus a javaslat legcinikusabb elemének a visszavásárlást tartotta, mert szerinte kétséges, hogy az eleve alcsonyabb keresetű, szociális segélyre jogosult embereknek honnan lesz majd két év alatt 10 millió forintjuk, amikor most 20-30 ezret sem tudnak havonta kifizetni. Esetleg ha nyernek a lottón, körülbelül ennyi esély van a visszavásárlásra - jegyezte meg.