Elemző: katasztrófa ez a kormánynak, de nem tehetett mást
Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője szerint az ország és a gazdaságpolitika szempontjából jó lépés a Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtöki, IMF-hez való visszatérésről szóló bejelentése, de belpolitikailag "katasztrófa" a kormány számára. A Századvég elemzője szerint a kormány által "újfajta megállapodásként" emlegetett konstrukció nagyobb függetlenséget adna.
A gazdasági tárca közlése szerint tárgyalásokat kezdenek "egy új típusú együttműködésről" a Nemzetközi Valutalappal. Juhász Attila, a Political Capital elemzője szerint ez a lépés semennyire sincs összhangban a kormány korábbi kommunikációjával. Azt próbálják meg megmagyarázni, hogy az "eddig hirdetett szabadságharc" ellenére miért fogadható el ez a megállapodás az IMF-fel. De szerinte azt is látni kell, hogy gazdaságilag olyan kényszerhelyzet alakult ki, amelyben egyszerűen nem tehetett mást a kormány. Az elemző véleménye az: az ország és a gazdaságpolitika szempontjából ez egy jó lépés, de belpolitikailag "katasztrófa" a kormány számára azért, mert eddig maguk állították be vállalhatatlannak az IMF-fel való együttműködést.
Szerinte az Orbán-kormányra eddig is jellemző volt, hogy a gazdaságpolitika terén "elmentek az utolsó pontig", feszegették a határokat, amikor lehetett, és amikor már olyan kényszer adódott, hogy muszáj volt korrekciót végrehajtani, akkor azt megtették. Ilyen volt például a tavasszal bejelentett Széll Kálmán-terv, mivel már nem lehetett tovább folytatni azt a fajta gazdaságpolitikát, amit addig csinált a kormány, hanem az ország finanszírozása érdekében be kellett jelenteni egy gazdaságpolitikai kiigazító csomagot. Ekkor látványosan javult az ország megítélése.
A politológus azt mondta: most ugyanez történik, "megint elmentek a falig, muszáj volt irányt váltaniuk", Magyarország nagyon közel került az államcsődhöz, és kénytelenek voltak meglépni ezt a döntést, amelynek bejelentése után rögtön látszik, hogy javult az ország megítélése és a csőd kockázata is csökkent. A továbbiakban fontos lesz persze politikai értelemben is, hogy mi a megállapodás pontos tartalma. Ha ugyanis végrehajtandó intézkedések látványos ellentétben lesznek az eddig folytatott gazdaságpolitikával, akkor Matolcsy György pozíciója és a kormány jelenlegi értelmezése a megállapodásról aligha lesz tartható.
A Századvég szerint nem lesz "rövid póráz"
Kumin Ferenc, a Századvég vezető elemzője szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium bejelentése, miszerint tárgyalásokat kezd egy új típusú együttműködésről a Nemzetközi Valutalappal, nem egy olyan típusú IMF-megállapodásnak látszik, ahol a valutaalap "rövid pórázra" fogja a költségvetési politikát és lényegében diktálja a feltételeket.
A gazdasági tárca közleménye szerint a magyar gazdaság növekedéshez elsősorban a "függetlenségünket kell megvédenünk, azt, hogy Magyarországot a piacokról tudjuk finanszírozni. Ezt az eurózóna elhúzódó válsága megnehezítheti." Ezért jó eszköz lehet egy újfajta, már a "saját érdekeink szerint berendezett, gazdaságunkhoz igazított együttműködés az IMF-fel", amely a régivel szemben nem csökkenti, hanem növeli az ország pénzügyi-gazdasági függetlenségét. Kumin Ferenc erről azt mondta: a közlemény hangvételéből szerinte arra lehet következtetni, hogy egy lazább, a politikai döntéshozatalt, a gazdaságpolitikai döntéseket kevésbé megkötő megállapodásról indul meg tárgyalás. (Az IMF - a szervezet közlése szerint - nem kapott felkérést Magyarország részéről arra, hogy tárgyalások induljanak az alap által támogatott programról.)
Kumin szerint azok a nyilatkozatok, amelyek korábban az IMF-fel kapcsolatos politikát jellemezték, arra vonatkoztak: egy olyan fajta megállapodásnak nem szívesen része Magyarország, "ahol lényegében a Valutaalap mondja meg, hogy Magyarország mit csináljon és mit ne csináljon a költségvetési politikájával". A politikai döntéshozatal szabadságának elvesztése az az állapot, amelyről folyamatosan negatív kontextusban beszélt a kormány - magyarázta az elemző.