Alacsonyan áll a Duna, de van elég hűtővíz a paksi atomerőműben
A paksi atomerőműben hatályba lépett a Duna alacsony vízállása miatt az ilyenkor szokásos készültség legalacsonyabb fokozata, ami fokozottabb ellenőrzést jelent, a termelésben azonban nincs fennakadás, van elég hűtővíz.
Az úgynevezett kisvizes intézkedési terv első fokozatát a múlt csütörtökön vezették be, amikor a Duna elérte a Balti-tenger felett mért 85 méteres szintet. Az első fokozat azt jelenti, hogy fokozottabb figyelmet szentelünk azoknak a berendezéseknek, amelyekkel a víz Dunából való kivétele zajlik – ismertette Hamvas István, a Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója.
Kétóránként ellenőrzik a vízszintet, a szűrőket és egyéb berendezéseket.
Az intézkedési csomag második fokozatának bevezetésére várhatóan nem lesz szükség, azt 84,5 méternél kell életbe léptetni, de a prognózis szerint 84,7 méter alá nem süllyed a folyó vízszintje. Most 84,82 méteres a vízszint - mondta Hamvas István.
A vezérigazgató jelezte: a mostani vízszint a működésbiztonságot és teljesítményt nem befolyásolja, mind a négy blokk üzemel, az összáram termelés meghaladja a 2000 megawattot.
Tájékoztatása szerint négyblokkos üzemállapotban percenként 100 köbméter víz kiemelésére van szükség. A vizet megtisztítva, néhány fokkal magasabb hőmérsékleten visszaengedik a folyóba.
Az erőmű üzembe helyezése, azaz 1982. óta nem volt még arra példa, hogy alacsony vízállás miatt csökkenteni kellett volna a blokkok teljesítményét - emlékeztetett Hamvas István.
A vezérigazgató elmondta még, hogy a most véget ért Célzott Biztonsági Felülvizsgálat azt állapította meg, hogy sem magas vízszint, sem alacsony vízállás esetén nincs szükség kiegészítő intézkedésekre. Áradás nem veszélyezteti az erőművet a fekvése miatt, illetve alacsony vízállásnál is biztosított a biztonságos hűtővíz-ellátás, a szükséges eszközök rendelkezésre állnak.