Láng Zsolt, a Fidesz-KDNP jelöltje kapta a legtöbb szavazatot a főváros 2-es számú választókerületében vasárnap tartott - az alacsony részvétel miatt érvénytelen - időközi országgyűlési képviselő-választáson. Az MSZP szeretne ellenzéki összefogást a második fordulóban, de az LMP nem lép vissza. Karácsony Gergely szerint Láng Zsolt törvénytelen eszközökkel nyert.
Az érvénytelenség miatt két hét múlva, november 27-én második fordulót kell tartani, akkor azonban már sem eredményességi, sem pedig érvényességi küszöb nem lesz; az a jelölt nyer, aki a legtöbb szavazatot kapja.
A kormánypárti jelölt egyedül több szavazatot kapott, mint a másik négy jelölt összesen. Láng Zsolt a szavazatok 52,61 százalékát (10 031 szavazat) szerezte meg a helyi választási iroda hivatalos adatai alapján. (Láng a 2010-es polgármester-választáson egyébként 66 százalékot kapott, ugyanakkor Balsai István a szintén 2010-es országgyűlési választásokon a mostanihoz hasonló eredményt ért el a Fidesz színeiben.)
A vasárnapi választáson a második az MSZP jelöltje Lévai Katalin lett 24,18 százalékkal (4611 szavazat), a harmadik helyen az LMP-s Karácsony Gergely végzett 15,55 százalékkal (2965 szavazat).
Negyedik lett a Jobbik színeiben Bodor Zoltán 6,53 százalékkal (1245 szavazat), míg ötödik Kovácsics Ádám, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség (korábban MDF) jelöltje 1,13 százalékkal (216 szavazat). A második fordulóban ugyanazok a jelöltek indulhatnak, mint az elsőben, ám bárki visszaléphet.
Az érvényességhez 50 százalék feletti részvételre lett volna szükség, ám este 7 óráig csak a választópolgárok 39,02 százaléka adta le szavazatát (19 167 érvényes voks). Az időközi választást azért kellett kiírni, mert az országgyűlés az egyéni választókerületben mandátumot szerző fideszes Balsai Istvánt alkotmánybíróvá választotta, a két tisztség pedig összeférhetetlen egymással.
Lesz ellenzéki összefogás?
„Sajnálom, hogy alacsony volt a részvétel, a kerületben lakók nagy része nem érezte át, mi ennek a választásnak az igazi tétje; annak viszont örülök, hogy az indulók közül egyedül én tudtam érdemben javítani az egy évvel ezelőtti eredményhez képest” – mondta a hvg.hu-nak Karácsony Gergely. (Az LMP indulója 12,5 százalékot kapott tavaly.) A jelölt szerint pártja az egyetlen, amelyik a tavalyi választások óta megtartott időközi voksolásokon a 2010-esnél mindannyiszor jobb eredményt tudott elérni.
„Áttörést azonban nem tudtunk elérni” – ismerte el Karácsony, aki kérdésünkre az okok között említette, hogy „Láng Zsolt személyében a Fidesz magánál jobb jelöltet indított”. „Láng Zsolt polgármesteri tevékenységét én is elismerem, nem véletlen a népszerűsége, ugyanakkor nagyon sajnálom, hogy ezt az eredményt törvénysértő módón érte el, hiszen nyilvánvaló, hogy jóval többet költött, mint a megengedhető 1 millió forintos határ, elég megnézni a kerületet, minden az ő arcképével van kitapétázva” – mondta Karácsony Gergely. Az LMP képviselője emiatt feljelentést is tett, de beadványával a választási bizottság még nem foglalkozott. Karácsony lapunknak azt mondta: nem fog visszalépni Lévai Katalin javára. „Erre csak akkor lettem volna hajlandó, ha reális esély nyílik a Fidesz legyőzésére, de ez nincs így; csak azért, hogy jó pontokat szerezzek az MSZP-nek, nem lépek vissza.”
Lévai szeretné
Lévai Katalin – aki mindenekelőtt köszönetet mondott a választóknak, a rá szavazóknak, valamint az őt támogató civileknek és az MSZP-nek – ugyanakkor a hvg.hu-nak úgy fogalmazott: a választás "nem lefutott, még nem ért véget". Lévai egyértelművé tette: mivel jelentősen több szavazatot kapott, mint az LMP jelöltje, azt várja, hogy Karácsony Gergely visszalép a javára. A szocialisták jelöltje vasárnap este még nem beszélt Karácsonnyal, ám, mint mondta, a napokban "le kell ülni, és megbeszélni, hogyan tovább".
"Kettőnkre együtt a szavazók körülbelül 40 százaléka voksolt, ami még így is 10-12 százalékkal kevesebb, mint a Láng Zsoltra leadott szavazatok száma, de a második fordulóban még be lehet hozni, vagy akár meg is lehet előzni a Fideszt" – jelentette ki az MSZP jelöltje. "Most az összefogás az egyetlen lehetőség" – tette hozzá. A részvételi arányról szólva kijelentette: időközi választáson ez nem rossz szavazati arány, azt mutatja, hogy a kerületben tudatos választók élnek. Lévai Katalin szerint a második fordulóban a mostaninál magasabb lehet a részvételi arány.
Dávid és a Góliátok
„Az eredmény jól mutatja azt az általános politikai apátiát, ami az országban uralkodik” – mondta Bodor Zoltán, aki szerint egyik pártnak sem sikerült jelentősen javítania tavalyi eredményén. „A polgármester népszerűsége meghatározta az egész választást, a Jobbik a többi párttal ellentétben egy országosan ismeretlen jelöltet indított a személyemben. Úgy érzem, ezt figyelembe véve nem lehetek elégedetlen ezzel az eredménnyel, ez Dávid harca volt a Góliátokkal” – mondta Bodor Zoltán, aki szerint „az azért nagyon érdekes, hogy a JESZ 900 ajánlószelvényt adott le, ők voltak a legelsők, ehhez képest a töredékét kapták szavazatokban”.
Láng nyilatkozata
A II. kerületi időközi országgyűlési képviselő-választás eredménye azt jelzi, hogy másfél év után is bíznak az emberek a kormányban, és támogatják munkáját – mondta Láng Zsolt, a Fidesz-KDNP jelöltje az MTI-nek. A II. kerület polgármestere köszönetet mondott a voksokért, és jelezte: csaknem az az eredmény született az időközi választáson, mint 2010 tavaszán. A politikus kiemelkedően magasnak nevezte a 39 százalékos részvételt, bár, mint mondta, titkon bízott az érvényességben.
A polgármester azt mondta, hogy "nagyon tudatos szavazók vannak a II. kerületben, akik szeretnének beleszólni a közügyekbe és a politikába", álláspontja szerint ezt igazolják a számok is. Láng Zsolt úgy vélekedett: az emberek látják a nehéz helyzetet, és azt is, hogy nagyon nehéz örökséget kaptak a szocialistáktól, "plusz egy teljes pénzügyi és gazdasági válság közepén vagyunk, és számtalan kérdés van, ami bizonytalanságban tarthat bennünket, de a kormány dolgozik, mindent megtesz annak érdekében, hogy kiutat mutasson". Hangsúlyozta: azt érzi, hogy ehhez a munkához megvan a támogatottság.
Elmondta, a második forduló előtt arra törekszik, hogy meggyőzze azt a 10 ezer embert, aki rá szavazott, hogy jól tette, emellett pedig másokat is részvételre biztat.