A szaktárcánál fel sem merült a falugondnoki szolgálatok megszüntetése, hiszen hasznosnak ítélik, és továbbra is támogatni kívánják a működésüket - közölte Bódi Éva, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) osztályvezetője.
Az MTI egy szombathelyi szakmai fórum szünetében azzal kapcsolatban kérdezte a minisztériumi tisztviselőt, hogy egy közelmúltban rendezett vasi önkormányzati megbeszélésen több kistelepülési polgármester is aggodalmának adott hangot a falugondnoki szolgálatok fennmaradása miatt. Mint mondták, kérdéses, hogy az állam a jövőben is finanszírozza-e a falugondnoki szolgálatok működését.
Bódi Éva azt mondta: a falugondnoki szolgálatok nagyon fontos szerepet töltenek be az alapszolgáltatásokban, tehát a továbbiakban is ugyanazzal a szabályozással és finanszírozási keretek között kívánják azokat működtetni, mint eddig.
Kozma Judit, a Falugondnokok Vas és Győr-Moson-Sopron Megyei Egyesületének társelnöke a csütörtöki szakmai tanácskozáson arra hívta fel a figyelmet, hogy a falugondnoki szolgálat a szociális alapellátás meghatározó része ott, ahol nincsenek erre szakosodott intézmények, illetve házi gondozás, márpedig ez a helyzet a kistelepüléseken és a tanyák körzetében.
"Botorság lenne bárki részéről ezek megszüntetése" - mondta, hozzátéve, a szociális intézményvezetőknek tartott szombathelyi tanácskozáson is elhangzott: a szociális alapellátási kötelezettség továbbra is az önkormányzatok feladata marad. Ebből pedig - mint mondta - az a következtetés vonható le, hogy a falugondnoki szolgálat is az önkormányzatoknál marad.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a finanszírozásra még nem érkezett határozott válasz. Az biztos, hogy az 2012-es költségvetés tervezetében szerepel az erre szolgáló normatíva, ugyanannyi mint 2011-ben, de azt még nem tudni, miként alakul a finanszírozás 2013-ban és utána - tette hozzá.
Tájékoztatása szerint Vas és Győr-Moson-Sopron megyében összesen 150 falugondnoki szolgálat működik, az ellátott települések között van 40-50 lakosú és 500 lakosú is.
A falugondnokok elsősorban az időseket és a gyerekeket látják el, ahol nincs iskola és óvoda, onnan naponta egy szomszédos településre szállítják a gyerekeket, az idősek számára pedig ételt szállítanak, a gyógyszerüket házhoz viszik, orvoshoz viszik őket, ha kell, bevásárolnak, tehát valójában házi gondozást is végeznek.
Kozma Judit szerint országosan még legalább 400-500 új falugondnoki szolgálat létrehozására lenne szükség. Fejlesztéseikhez, főként járműveik cseréjéhez korábban pályázhattak uniós forrásokra, de az idén már nem, ezért abban reménykednek, hogy az EU 2014-től kezdődő újabb költségvetési ciklusában ismét lesz erre lehetőség.