Akár százmilliárd forintba kerülhet és évtizedekig tarthat a Várnegyed átalakítása Budapesten. Ennél hamarabb, a vonatkozó kormányrendelet szerint 2014. március 30-ig felújítják a Várbazárt, amely régóta pusztul már. Szakértők szerint ez azért lesz fontos lépés, mert az újjáélesztett terület kapuja lehet majd a Budai Várnak: a pesti oldalról átcsalogatott turisták mozgójárdák vagy gyorsliftek segítségével juthatnának fel a hegyre.
A kormány döntése szerint 2014. március 30-ig kell befejezni a Várbazár felújítását. Kiemelt projektról van szó, amit a Széchenyi Tervből és az Operatív programból finanszíroznak, a részleteket december 30-ig kell kidolgozni. Döntöttek az egész Várnegyed átalakításáról is: a 25 évig tartó hatalmas beruházás kidolgozására május 31-ig adott magának haladékot a kormány.
Utóbbi költsége a hírek szerint elérheti a 100 milliárd forintot, ami nem csoda, hiszen a második világháborúban megrongált, majd nem minden esetben szakszerűen és átgondoltan újjáépített területen rengeteg munka akad – emlékeztetnek az Egy nap a városban blogon.
Először azonban a Várkertet hozzák rendbe: a Duna-parttól a Palotába vezető lépcsőre már most is jogerős építési engedély és kiviteli terv van, amely szerint mozgójárdát építenének ide. Ez azért lenne hasznos, mert egy okosan felújított Várbazárral át lehetne csalni a turistákat a budai oldalra, és ott még hegyet sem kellene mászniuk.
Szakemberek felvetették azt is: jól jönne egy bicikli- és gyalogoshíd is a Várbazár és a Vigadó tér közé, hogy a folyamatos áramlás a belvárosból az óvárosba.
A Várbazárt Ybl Miklós tervei alapján az 1800-as évek végén építették, eredetileg boltokkal volt tele, innen a neve. Voltak itt műtermek, pezsgett a kulturális élet, de a második világháborúban súlyosan megrongálódott a terület. A hatvanas évektől a nyolcvanas évekig itt működött az Ifipark, aztán egy Edda-koncerten lehullott a lépcső kőfala, azóta életveszélyes a terület és csöndben rohad – fogalmaznak a blogon.
A műemléki felújítás és a térszint alatti építkezés ára elérné a 15 milliárd forintot, 2-3 évig tart majd. A műemléki munkálatok 4,5 milliárdos beruházást igényelnek. A tervek alapján a térszint alatt 450 férőhelyes parkoló, kulturális központ, kiállítótermek, valamint exkluzív üzletek és kávézók kapnak helyet, a térszint felett pedig parkot terveznek. A kéthektáros területen lévő volt lakóépületekből irodaházakat alakítanak ki - olvasható a Múlt-kor portálon.
* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség
Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.