Évekig, akár évtizedekig is eltarthat, amíg a hurgadai buszbaleset túlélői feldolgozzák az őket ért traumát. Sajtóhírek szerint a túlélők között van egy kiskorú is, aki árván maradt, az áldozatok között pedig egy állapotos nő is volt. A túlélők állapotát jelenleg trauma utáni sokk jellemzi, egy ilyen tragédia azonban az egész életükre kihathat.
Tizenegy magyar turista meghalt, huszonkilenc pedig megsebesült vasárnap Egyiptomban egy közúti baleset során. A magyar turisták busza egy hurgadai hotelből tartott a reptér felé, amikor egy kanyarban megcsúszott és felborult. A sérültek közül nyolcan már Magyarországon vannak, az esti órákban pedig újabb nyolc sérült érkezik Budapestre.
A baleset után két nappal trauma utáni sokk jellemzi a sérültek és hozzátartozók állapotát. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezető pszichológusa a helyszínen több súlyos sérülttel is beszélt, hogy segítsen feldolgozni a történteket. Kovács Péter szerint sokan semmire sem emlékeznek a balesetből. Többen a krízis első, úgynevezett tagadási fázisában vannak, de valamennyien tudják, mi történt velük.
Minden gyorsan történik
„Ilyenkor olyan gyorsan történnek az események, hogy minden összecsúszik” – mondta a hvg.hu-nak Alpár Zsuzsa pszichológus, aki szerint sokat segít, ha megosztják egymással az emlékeiket, hogy ne csak egy "alaktalan massza" legyen az, amit fel kell dolgozniuk. A tagadás után optimális esetben a gyász periódusa következik, majd pedig az elszakadás, de ez egy nagyon hosszú folyamat – magyarázta a pszichológus.
"Nehéz kimondani, de vannak olyanok, akik hozzátartozójukat elvesztették, és mégis szerencsésnek érzik magukat, mert nem annyi hozzátartozójukat vesztették el, mint mások" – mondta a katasztrófavédelem vezető pszichológusa. Szerinte szerencse a szerencsétlenségben, hogy összetartó csapatról van szó, az utazáson ismerősök, baráti társaságok vettek részt, egymáshoz bejárnak a kórtermekbe, ami nagy segítséget jelent. Kovács Péter szerint az első 4-6 hét a legnehezebb, de évek telhetnek el, mire feldolgozzák a történteket. A szakember úgy látja, egyértelműen könnyebb feldolgozniuk a történteket azoknak, akik haza tudnak utazni, ez azonban a sérülésektől függ.
Minél korábban, annál rosszabb
Az MTI helyi forrásból úgy értesült, a balesetben életét vesztette egy állapotos nő is, az asszony férje pedig megsérült, őt kórházban ápolják. Sajtóhírek, illetve kint tartózkodó érintettek fórumbejegyzései alapján pedig egy kiskorú elveszítette mindkét szülőjét. „Ha nincs felkészülési idő, és tragikus hirtelenséggel veszíti el egy gyermek a szüleit, az hihetetlenül traumatizál” – mondta az esettel kapcsolatban a hvg.hu-nak Szamosi Éva gyermekpszichológus.
„Egy gyermek ilyenkor sokkos állapotba kerül, amit különbözőképpen dolgoz fel. A gyermeki gyász nagyon sokrétű: van, aki bezárkózik, mintha mi sem történt volna, van, aki rengeteget sír és álmából is rendszeresen felriad, de az is előfordul, hogy szomatizál, vagyis testi tüneteket produkál, melynek hatására akár kórházba is kerülhet” – részletezte Szamosi. Egy ilyen tragédia szakemberek szerint annál nagyobb károkat okoz, minél korábban történik. Ha nem zajlik le a gyászmunka, a fennakadt gyász hatására az érintett gyermek érzelmileg megrekedhet akkori szintjén, amikor a traumát átélte.
Kellenek a megszokott rituálék
Az érzelmi károk minimalizálása érdekében a gyereknek azonnali pszichológiai segítségre van szüksége, illetve arra, hogy amennyire lehetséges, megmaradjon a biztonságos háttere. „Járjon ugyanabba az óvodába, ugyanakkor fektessék le, ugyanazokat a meséket olvassák neki, maradjanak meg az életében a megszokott rituálék” – magyarázta Szamosi.
A pszichológus szerint az is sokat segíthet, ha van mellette egy olyan ember, aki kevésbé érintett, és higgadtan tud válaszolni a kérdéseire. „Élje meg a gyászt, lássa a rokonokat sírni, ezekre a momentumokra is szükség van” – tette hozzá. Emellett az is fontos, hogy rendszeresen visszaemlékezzenek a szülőkkel kapcsolatos pozitív emlékekre, és sokat játsszanak, egy gyermek ugyanis játék közben fejezi ki a traumáit.
A trauma hatása az élete későbbi, sarkalatos helyzeteiben (serdülés, házasságkötés, gyermekvállalás) ugyanúgy előkerülhet, ezért ha nem kap segítséget időben, lehetséges, hogy felnőttkorban egy ötéves terápia sem oldja meg a helyzetet – magyarázta Szamosi. Alpár Zsuzsa szerint ez nem ilyen egyértelmű, az viszont sokkal valószínűbb, hogy veszélyhelyzetekben, illetve veszélyesnek tűnő szituációkban újra felmerülhet a trauma.
Első a gyerek érdeke
Kérdés ugyanakkor, milyen jogi procedúrán kell átesnie egy tragikus hirtelenséggel árván maradt kiskorúnak. „A gyermek hazaszállítása után mindenekelőtt a családjában kell feltérképezni, van-e olyan hozzátartozó, aki el tudná vállalni a gyámságot és a gyermek gondozását. Ha nincs ilyen, akkor a gyámhivatal gondoskodik a gyermek átmeneti nevelésbe vételéről” – mondta a hvg.hu-nak Magyar Gábor ügyvéd. „Bár nem jellemző, előfordulhat, hogy a gyámságot nem sikerül családon belül megoldani, ilyenkor hivatásos gyámot kell rendelni mellé, aki a gyámhatóság felügyelete alatt működik” – magyarázta az ügyvéd. Minden esetben a gyermek érdeke az első érzelmi és vagyonbiztonsági szempontból egyaránt.
Ezután a gyám vagy a jegyző gondoskodik arról, hogy nevelőszülőnél vagy gyermekotthonban helyezzék el a gyermeket. A leggyorsabb menetrend szerint akár néhány héten belül hivatásos nevelőszülőkhöz kerülhet, hosszú távú megoldásként pedig, a megfelelő környezettanulmányok és vizsgálatok elvégzése után, az örökbefogadás lehetősége is felmerül – fejtette ki az ügyvéd.
A Külügyminisztérium a hvg.hu-t arról tájékoztatta, egyelőre nem adhatnak felvilágosítást az elhunytak személyazonosságáról, az ORFK szakértői ugyanakkor megkezdték azonosításukat Egyiptomban. A kairói nagykövetség konzuljai folyamatosan a helyszínen vannak. Ha az egyiptomi hatóságoktól megérkezik az értesítés arról, hogy a hurgadai baleset halálos áldozatainak azonosítása befejeződött és át tudják őket adni, a Magyar Honvédség gépei három órán belül felszállhatnak. Erre vélhetően a hét második felében kerül sor.
Az egyiptomi balesettel foglalkozó anyagainkat itt olvashatják el.