2011. november. 02. 21:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. november. 02. 21:52 Itthon

M43-as tragédia: a "buherált" kisbusz lehetett a baj egyik okozója

Gyakori Romániában, hogy a 8 személyes mikrobuszokat 14 személyesre alakítják át, ám a hatóságok tehetetlenek a buherált kisbuszokkal szemben - olvasható a hirado.hu-n. Az M43-ason balesetet szenvedett kisbuszt is személyautóként tartották nyilván.

Valószínűleg átalakították, hogy többen férjenek el abban a kisbuszban, amiben a hétfő hajnali baleset 14 halálos áldozata is utazott - számolt be az m1 Híradója. A furgon egy kamionnal ütközött az M43-as autópályán. Az már korábban kiderült, hogy a kamionsofőr beteg volt, de az orvosok tanácsa ellenére nem maradt bent a kórházban, hanem útnak indult, őt őrizetbe vették. Ahogy arról korábban beszámoltunk, az áldozatok holttestét jövő hét elejéig szállítják Romániába.

Gyakori Romániában, hogy a 8 személyes mikrobuszokat 14 személyessé alakítják át. A székek közötti távolságot csökkentik, a csomagtartó helyére pedig egy plusz széksort helyeznek el. A 8+1 személyes mikrobuszok ugyanis nem kaphatnak személyszállítási engedélyt, hiszen egyszerű autónak számítanak. A hatóságok tehetetlenek a buherált kisbuszokkal szemben - hangzott el az m1 Híradó riportjában. Csak műszaki vizsga alkalmával derülhetnek ki a szabálytalanságok. Mayer Siegfried, az APTE 2002 Fuvarozói és Érdekvédelmi Szövetség főtitkára szerint ugyanis ezt sem a rendőrség, sem a közlekedési hatóság nem ellenőrzi az utakon. A balesetet szenvedett kisbuszt is személyautóként tartották nyilván.

Ha a kisbusz nyolcnál több utast vihetett volna, arról tudnia kellett volna az illetékes román hatóságnak is. A balesetet szenvedett járművek közül azonban csak az egyik szerepelt a nyilvántartásban, a kamion - mondja Melus Florian Coman, a román szállításügyi hatóság igazgatója. Úgy tudják, a kamion megfelelő műszaki állapotban volt. Az viszont már kedden kiderült, hogy sofőrje betegen indult útnak, vírusos hasmenése volt. Az egyik aradi orvos szerint ez sem egyedi eset. Javaslataikat, hogy vegyenek ki betegszabadságot, és kezeltessék magukat, a legtöbbször azzal utasítják vissza, hogy útra kell kelniük – állítja Dr. Alexandru Jivkovici, aradi szakorvos. Ha pedig kimaradnak a munkából, vagy nem tartják a menetrendet, azzal az állásukat veszélyeztetik.

Hirdetés