Valószínűleg kormányrendeletben szabályozza majd az állam az önkormányzatok hitelfelvételeinek lehetőségét, de a végső szót ezzel kapcsolatban az illetékes kormányhivatal mondja majd ki – mondta a hvg.hu-nak Tállai András önkormányzati államtitkár.
Múlt hétfőn nyilvánossá vált önkormányzati törvénytervezetet a kormány megküldte a pártoknak és az önkormányzati érdekszövetségeknek, a javaslatot jövő héten tárgyalja a kormány – közölte Tállai András önkormányzati államtitkár pénteki sajtótájékoztatóján. Tállai elmondta: a parlamenti párt frakcióval összesen öt alkalommal egyeztettek, az önkormányzati érdekvédelmi szövetségekkel pedig háromszor a törvénytervezetről. A kormány jövő héten tárgyalja a javaslatot, Tállai szerint a kabinet döntésétől függ, mi lesz a következő lépés az ügyben.
Az új önkormányzati törvény tervezetét csaknem 10 hónapos munka során készítette el a belügyminisztérium, a javaslat korábban éles vitákat váltott ki a Fidesz-frakcióban is, ahol a polgármesterek többször bírálták a települések jogosítványait szűkítő felvetéseket. Az Országgyűlés várhatóan novemberben tárgyalja a törvényjavaslatot, és még ebben az évben elfogadja.
Az alapvető változásokkal kapcsolatban Tállai elmondta, hogy a javaslat újraszabályozza az állam és az önkormányzatok közötti feladatrendszert. A jövőben az államnak a közszolgáltatások megszervezésében több feladata lesz, az új finanszírozási rendszer 2013. január elsejével lép életbe. Ennek lényege, hogy megszűnik a normatív finanszírozási szabályozás és a jövőben feladatalapú támogatási rendszer jön létre abból a célból, hogy a közszolgálati ellátás finanszírozva legyen.
Még vitatkozik két minisztérium
Új közös önkormányzati hivatalrendszer jön létre, egyúttal új önkormányzati társulási rendszert szeretne az állam kialakítani, ami a járásokon alapul. A jövőben egy járáson belül kötelezően létre kell hozni egy önkormányzati társulást, emellett az önkormányzatok bármilyen formában társulhatnak egymással.
A törvényességi ellenőrzést a kormányhivatalok fogják végezni. Ezzel együtt a jelenlegi könyvvizsgálói rendszert erősítenék, ami alatt egy erős állami könyvvizsgáló felállításáról lenne szó, ám ezzel kapcsolatban vita van a Belügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium között – közölte az államtitkár.
A javaslat meghatározza a főváros és a kerületek feladat- és hatáskörét. Azt is meg fogja határozni, hogy a vagyonkezelésben kinek és milyen feladatai lesznek – felelte a hvg.hu Budapest közigazgatási jövőjét firtató kérdésére az államtitkár, ám azt nem részletezte, hogyan alakítják majd ki a főváros és a kerületek viszonyát. A Fideszben a fővárosi polgármestereket tömörítő Budapesti Önkormányzati Szövetség (BÖSZ) szeptember közepén azt javasolta, hogy a budapesti közgyűlésbe kerüljenek be a kerületi polgármesterek, és a közgyűlés válassza a főpolgármestert. Ezzel szemben Tarlós István a közvetlen főpolgármester-választás megőrzését és jogköreinek erősítését szorgalmazta. (A vita jelenlegi állásáról, a főpolgármester meggyengüléséről, és a Kövér László felvetette kompromisszumos megoldásról itt olvashat.)
Arra a kérdésünkre, hogy a jövőben mely szervnek lesz a feladata az önkormányzatok hitelfelvételeinek szabályozása, az államtitkár közölte: a kötelezettségvállalási korlát tekintetében egyértelműen fogalmaz az alaptörvény, hiszen meghatározza, hogy a jövőben a hitelfelvételt a kormány engedélyezheti. “A javaslat meghatározza az összegszerűséget azzal, hogy kimondja, az önkormányzatok fejlesztésekre saját bevételeik 50 százalékában köteleződhetnek el” – mondta Tállai.
Az államtitkár közölte: a javaslat ugyan arra nem tér ki, hogy ezt mi alapján szabályozzák, de ezt valószínűleg egy alacsonyabb szintű jogszabályban, egy kormányrendeletben kívánja majd szabályozni az állam, hogy “szubjektív döntések, akár politikai döntések ezekben az ügyekben ne születhessenek”. De a végső szót a kormányhivatalok mondják majd ki – mondta az államtitkár.