Itthon hvg.hu 2011. október. 17. 08:45

A Financial Times-ban magyarázza Schöpflin az Orbán-kormány bizonyítványát

Schöpflin György, fideszes európai parlamenti képviselő Ian Bremmer kritikájára reagált a Financial Times-ban. Bremmer korábban azt írta: Magyarország nem tartja tiszteletben a demokráciát.

A Financial Times véleményrovatában Ian Bremmer, az Eurasia Group nevű globális politikai kockázatelemző csoport elnöke korábban azt írta, hogy a márciusban bejelentett költségvetési reformokkal Magyarország kilátásai javultak. Orbán Viktor miniszterelnök azonban - aki nemrég diadalmasan bejelentette, hogy Magyarország egyértelműen más pályát követ, mint Görögország - a gazdasági reform örve alatt egy ősi görög pályáról sodródott le, arról, amely az egész Európai Unió alapja - ez pedig a demokrácia útja.

Az Eurasia Group vezetője szerint az a tény, hogy Magyarország nem tartja tiszteletben a demokráciát és a polgári szabadságjogokat, veszélybe sodorhatja az "európai márkát" a lehetséges új tagok és az egész világ előtt. A cikkre Schöpfiln György fideszes európai parlamenti képviselő reagált a Financial Times hasábjain. A politikus szerint Bremmernek nem sikerült megértenie, mi történik Magyarországon.

Schöpflin György
schopflingyorgy.hu

A valódi probléma a Jobbik

Schöpflin szerint amikor az Orbán-kormány hatalomra került, az ország nagyon rossz állapotban volt: a gazdasági helyzet szörnyű volt, a közigazgatás darabokra hullott szét, a szocialista kormány pedig korrupcióban dagonyázott. Az európai parlamenti képviselő azt írja: a kétharmados győzelem azt jelzi, a választók a fennálló káosz felszámolását akarták. Most is ez zajlik, és valószínűleg ez az, ami felbosszantotta azokat, akik a Fidesz reformjait antidemokratikusnak, tekintélyelvűnek és zsarnokinak tartják - fejtette ki a képviselő.

A valóság Schöpflin szerint egészen más. Az Alkotmánybíróság szerinte megőrizte összes funkcióját, pusztán egy olyan területe van a gazdaságpolitikának, amelybe nem tud beavatkozni, emellett pedig a nemzeti bank is a szocialista kormány alatt jellemző függetlenséggel működhet. A politikus azt írja, a jogrend megerősödött, nem pedig gyengült, a külföldön sokat bírált médiatörvénynek pedig egyetlen olyan horrorosztikus következménye sem volt, amit korábban jósoltak. Schöpflin úgy látja, az új alkotmány is megfelel az európai normáknak, és komoly támogatottsága van.

Az európai parlamenti képviselő szerint a valós veszélyt a Jobbik térnyerése jelenti Magyarországon, amely 12-15 százalékos támogatottsággal bír. A hazai és külföldi ellenzéki hangok pedig nem képesek felfogni, hogy a Fidesz a leghatékonyabb védelem a Jobbik ellen - véli Schöpflin.

Ha a Brennerhez hasonló, Magyarország ellen felszólaló véleményformálók célja az, hogy aláássák Magyarország hitelességét, ügyelniük kéne arra, mit is kívánnak - írja a fideszes EP-képviselő.

Hirdetés