Nem gondoltak a vakokra az e-népszámlálásnál
Az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordul és eljárást kezdeményez a Vakok és Gyengénlátók Közép-magyarországi Regionális Egyesülete a Központi Statisztikai Hivatallal szemben, mert a vakok számára használhatatlan a népszámlálás internetes kérdőíve.
Az egyesület hétfői közlemény szerint hiába az előírás, hiába az anyagi ráfordítást nem igénylő technikai lehetőség (képernyőolvasó szoftver), a látássérült emberek ezúttal is látó társaikra szorulnak. "A KSH nem gondolt a vak emberekkel, legalábbis nem időben" - tették hozzá.
Az egyesületnél nem tudják elfogadni, hogy Magyarországon 2011-ben még mindig olyan megoldást lehessen alkalmazni egy ekkora jelentőségű társadalmi akcióban, mely nem vesz tudomást a több ezer vak és alig látó emberről, akik között több ezren napi szinten használják a világhálót információszerzésre, kommunikációra, tanulásra vagy munkavégzésre – írták.
A KSH-tól azt közölték, hogy összesen 750 ezer címről töltötték ki a népszámlálási kérdőívet az interneten vasárnap 18 óráig, ez a háztartások 17 százalékát jelenti. Elektronikus adatszolgáltatásra vasárnap éjfélig volt lehetőség, ezután már csak a papíralapú kérdőíven lehet válaszolni a kérdésekre, október 31-ig.
Virágh Eszter, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) népszámlálási szóvivője az ügy kapcsán azt mondta: kifejlesztették azt a képernyőolvasó szoftvert, amely a vakok és gyengénlátók számára segítséget jelentett volna. A program a gyengénlátók számára jól működött, de a vakok nem tudták használni százszázalékosan, ezért végül nem is üzemelték azt be - fűzte hozzá.