Itthon hvg.hu 2011. október. 14. 15:30

Atkári a BKV-ügyről: Mesterházy cicázott Demszkyvel

Budapest volt főpolgármester-helyettese szerint abból lehet következtetni arra, hogy Mesterházy Ernő a körúti villamosok beszerzésekor a Siemensért lobbizott, hogy a másik két pályázót megpróbálta befeketíteni – derül ki Atkári Jánosnak a BKV-nyomozás során tett és a hvg.hu birtokába jutott vallomásából.

Budapest egykori főpolgármester-helyettese 2002-ben ismerte meg Mesterházy Ernőt. Előbbi vallomása szerint Atkári Jánosnak és Bőhm Andrásnak, az SZDSZ akkori fővárosi frakcióvezetőjének Demszky Gábor mutatta be Mesterházy Ernőt. A főpolgármester közölte: „a Városháza és a civil üzleti körök között a szervezést egy olyan emberre bízná, akivel nemrégen került kapcsolatba, és ezen személy jelenléte a legtisztább keretek között biztosítaná a hiányzó kapcsolatot”.

Ez a személy volt Mesterházy Ernő, aki „Demszky szerint a liberális politikai köröknek kívánt segíteni”. Atkári a vallomásában azt mondta: az akkor már sikeres, gazdag vállalkozó hobbiból dolgozott, a főpolgármester 2002-es kampányához is segítséget nyújtott. Ahogyan a sajtóban, Atkári a rendőrségi vallomásában is megemlítette, hogy Mesterházy „egy-két alkalommal használt öltönyeit Demszkynek adta”. (Úgy tudjuk, az öltönysztori egyébként nem igaz.)

Atkári és Bőhm a 2002-es önkormányzati választás után akarták tisztázni Mesterházy Ernő szerepét, „elhelyezni őt a városházi rendszerben”. A két politikus közölte az új emberrel, hogy milyen elvárásaik vannak vele szemben. Az akkori főpolgármester-helyettes átadott egy feljegyzést Mesterházy Ernőnek, amely tisztázta, hogy maradhat távol egymástól a pártfinanszírozás és a főpolgármesteri hivatal.

Nem is kérdezhet

Atkári szerint ezt a feljegyzést Demszky még 2000-ben kérte tőle, amikor az SZDSZ elnöke lett. „Ő (mármint Mesterházy Ernő - a szerk.) ezt átolvasta, és úgy nyilatkozott, hogy elfogadja a feltételeket. A megbeszélésről természetesen tudott Demszky Gábor is. Én azt éreztem Mesterházyn, hogy ő ezt nem vette komolyan” – vallotta Atkári János.

Atkári János most Tarlós István pénzügyi főtanácsadója
Fazekas István

Mint mondta: ezt követően még egyszer – 2002 novemberében vagy decemberében – találkozott Mesterházy Ernővel, amikor utóbbi a főváros beruházási tendereiről, és a fővárosi cégek működéséről érdeklődött. „Azt mondtam neki, hogy a beruházásokkal kapcsolatban ami nyilvános adat, arról kap felvilágosítást, de a többiről még kérdeznie sem szabad”. Atkári szerint Mesterházy Ernőn látszott, hogy „számára kevés ez az információ”.

A jegyzőkönyvből kiderül: Atkárinak a vallomástétele közben jutott eszébe, hogy Mesterházy Ernő a nagykörúti villamos-beszerzésre rákérdezett, de a volt főpolgármester-helyettes erre azt mondta, hogy „ez úgy folyik, ahogyan annak kell, de ő ebbe nem folyhat bele, és semmilyen további információt nem kaphat”. Atkárinak sajátos teóriája van arról, miként lobbizott Mesterházy Ernő annak érdekében, hogy a Siemens nyerje a villamostendert.

Utalt arra, hogy Mesterházy megvezethette a főpolgármestert, arról tájékoztatta ugyanis Demszkyt, hogy „aggályosnak mondható befolyásolási kísérlet történt, vagy történhetett” a tenderrel kapcsolatban. Az információ az volt, hogy az Európai Beruházási Bank – amely hitelt nyújtott a fővárosnak az új villamosok beszerzéséhez – közép-európai vezetője egy bécsi cukrászdában tárgyalt az Alstom képviselőjével. Az Alstom mellett a Siemens és a Bombardier pályázott a villamosprojektre.

Az magánügy

Atkári azt vallotta, hogy Mesterházy Ernő a harmadik pályázóról, a Bombardier-ről „tett olyan kijelentést, hogy az egy komolytalan cég, más város már ’befürdött’ vele”. A volt főpolgármester-helyettes ebből azt a következtetést vonta le: „mivel a Siemenst Mesterházy részéről semmilyen támadás nem érte, hogy tulajdonképpen Mesterházy a Siemenst támogatta”.

A fentiek miatt – vallomása szerint – Atkári János kitiltotta Mesterházy Ernőt a Városházáról és a hivatalból, és ezt elmondta Demszkynek is. A volt főpolgármester-helyettes azt javasolta főnökének, hogy „egyáltalán ne tartson kapcsolatot” Mesterházyval, „de ha tart, akkor az az ő magánügye”. Atkári tudomása szerint Mesterházy Ernő ezt követően nem járt be a Városházára, de a főpolgármesterrel továbbra is kapcsolatban állt.

Atkári János 1994 és 2004 között volt Budapest gazdasági ügyekért felelős főpolgármester-helyettese. A 2002-ben kezdődött önkormányzati ciklusban megromlott a viszonya Demszky Gáborral, aki 2004-ben csaknem minden hatáskörét elvonta. Posztjáról ezt követően sem mondott le, így 2006-ig lényegében hatáskörök nélküli főpolgármester-helyettes volt. Jelenleg Tarlós István főpolgármester pénzügyi főtanácsadója.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.