2011. október. 02. 12:30 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 02. 12:27 Itthon

Összeül holnap a deviza-albizottság

A Kereszténydemokrata Néppárt alelnöke szerint minél hamarabb meg kell neveznie a deviza-eladósodást vizsgáló albizottságnak azokat a volt kormányzati politikusokat, akiket legalább mulasztásos felelősség terhel, amiért korlátlanul engedték a lakosság devizában történő eladósodását. A 2002-2010 közötti lakossági deviza-eladósodás okainak feltárására, valamint az esetleges kormányzati felelősség vizsgálatára is létrejött testület hétfőn tartja első ülését.

Rétvári Bence az MTI-nek vasárnap azt mondta, hogy ezeknek a politikusoknak most duplán áll fenn a felelősségük. Egyrészről a felfutó svájci frank árfolyam miatt családok százezreinek lakhatása került veszélybe, másrészről Magyarország egyik legnagyobb befektetői kockázati tényezője a lakosság nagymértékű deviza adóssága.

Kijelentette: elfogadhatatlan, hogy míg családok százezrei állandó rettegésben vannak a törlesztőrészleteik miatt, addig a devizahitelezést - a nemzetközi figyelmeztetések ellenére - változatlanul fenntartó politikusok nyugodtan éljék hétköznapjaikat.

Emlékeztetett arra, hogy a devizahitelesek megsegítésére már több javaslatcsomagot is elfogadott a kormány, ugyanakkor a felelősök megnevezésével eddig adós maradt. Csak akkor jár el a parlamenti többség "szimmetrikusan", ha a felelősségre vonás tempója nem marad el hitelkárosultak megsegítése mögött - fogalmazott a kereszténydemokrata politikus.

A KDNP alelnöke felidézte: Medgyessy Péter miniszterelnök-jelöltként még azt mondta, hogy az 1998. és 2002. közötti lakástámogatási rendszer jó dolog, amit meg kell tartani. Kormánya azonban két év alatt teljesen szétverte azt, és a devizahitelezési rendszerbe taszította a lakosságot. Ennek a "kicsinyes politikai bosszúnak" a levét most sok százezren isszák meg - mondta Rétvári Bence, aki szerint bár a szocialista kormányok minden más területen példátlan buzgalommal hajtották végre a nemzetközi pénzügyi szervezetek utasításait, a lakossági devizahitelezés kapcsán nem léptek semmit a Nemzetközi Valutaalap és a svájci jegybank figyelmeztetésére.

Ezek között említette, hogy a washingtoni székhelyű szervezet ügyvezető igazgatósága 2005. június 15-én zárta le a Magyarországgal folytatott gazdaságpolitikai konzultációt. Ennek kapcsán kiadott közleményében az IMF szakértői úgy fogalmaznak, hogy Magyarországon egy új típusú veszélyforrás van kialakulóban, mivel a háztartások és kisvállalkozások külföldi fizetőeszközben vesznek fel hiteleket, valószínűleg anélkül, hogy az árfolyamkockázatot megfelelően fedeznék - idézte fel a kereszténydemokrata politikus. Hozzátette: az IMF kérte a magyar kormányt, hogy szigorúan kövesse figyelemmel a valószínűsíthetően természetes fedezettel nem rendelkező háztartások, illetve kis és közép vállalkozások külföldi fizetőeszközökben denominált hitelfelvételét.

A KDNP alelnöke kitért arra is, hogy Veres János akkori pénzügyminisztert és Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnököt egyaránt terheli a felelősség, hogy nem tett semmit, többszöri felszólításra sem, ezzel végleges csapdába sodorva a magyar háztartásokat és a magyar gazdaságot.

Hirdetés