A közterületen, fogdában, előállító egységben végzett szolgálat során az egyenruhát viselő rendőr magántulajdonú mobiltelefont nem tarthat magánál – derül ki a rendőrség 2011. szeptember 30-án hatályba lépő szolgálati szabályzatából, amely ellen a Független Rendőr Szakszervezet határozottan tiltakozik.
Az FRSZ pénteki közleménye szerint a mobiltelefonokkal kapcsolatos előírás a tulajdonjog, mint alkotmányos alapjog sérelmét eredményezi, szakmailag indokolatlan és emberileg méltánytalan. A hatályos alkotmány és a jövő év január elsején hatályba lépő új alaptörvényünk is kimondja, hogy alkotmányos alapjog miniszteri rendelettel nem korlátozható – írják.
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa 2005-ben a vám- és pénzügyőrség parancsnokának hasonló tartalmú utasításával kapcsolatban arra az álláspontra helyezkedett, hogy a mobiltelefonok szolgálat közben történő korlátozása a tulajdonhoz való jog aránytalan korlátozását eredményezi, ezért felhívta az akkori országos parancsnokot a rendelkezés hatályon kívül helyezésére – emlékeztet az érdekképviselet.
Korábban a rendőrség vezetői is tettek kísérleteket ilyen jellegű tilalmak bevezetésére, ezek érvényesülését azonban eddig sikerült megakadályozni.
Azokon a helyeken, ahol a rendőrség által rendszeresített mobilkészülékek térerő hiányában használhatatlanok, a saját tulajdonú telefon segítheti a szolgálati feladatok ellátását, és adott esetben arra is lehetőséget biztosíthat, hogy a bajba jutott rendőr erősítést kérhessen – érvelnek.
A szakmai szempontok mellett azonban a miniszternek az emberi tényezőket is figyelembe kellett volna vennie. A rendőröknek is van családjuk, lehetnek kiskorú gyermekeik, idős beteg szüleik, akik segítségre szorulhatnak – vélik az FRSZ-nél.
Az FRSZ kéri a belügyminisztert, hogy vizsgálja felül a jogszabályi rendelkezést és intézkedjen annak mielőbbi visszavonásáról.