Megszállták Csongrád megyét az árubemutatót szervező cégek. Az elmúlt hetekben csaknem 30 előadást tartottak. Minden szeánsz után 2–3 becsapott vásárló jelenik meg a fogyasztóvédők irodájában – írja a Délmagyarország.
Egy 70 éves asszony kedden a rendőrségen feljelentést tett. A nyugdíjas tanárnő szeptember 6-án, Szegeden vett részt termékbemutatón: olyan háztartási gépeket ajánlottak a kizárólag idős emberekből álló hallgatóságnak, amelyek használatával egészségesebben élhetnek.
A jól felépített műsor csúcspontján ezúttal is nyereményeket sorsoltak. A nyugdíjas tanárnő volt a legszerencsésebb: 1-es sorszámával valamennyi háztartási gépet elvihette roppant kedvezményesen, 1 millió 159 ezer forint helyett 329 ezer 999 forintért. Utóbb kiderült: a többek között robotgépből és különböző tartozékokból álló szett a tizedét, legfeljebb 30–50 ezer forintot éri, valamint az is, hogy 6 embernek volt 1-es sorszáma.
A tanárnő, aki nem akart vásárolni, és készpénzt se vitt magával, azt mondja: ettől „megszédült", és nem tudta kontrollálni a történéseket. Azonnal hátra kellett mennie a terem végébe, különböző papírokat írattak vele alá, arról is, hogy kifizetett 33 ezer forint előleget. Holott egy fillért sem adott oda. Nyilatkoznia kellett, mennyi a nyugdíja. Amikor kivitték a lakására a gépeket, nem akarta azokat átvenni. Közölték, addig nem mozdulnak, amíg nem fizeti ki a 33 ezer forintot, az árut pedig lerakták a ház elé. A nyugdíjas nő azóta visszaküldte postán a gépeket, neki viszont tartoznak az előleggel. Nincs se pénze, se háztartási gépe, csak egy 4 évre szóló, havi 15 ezer forintos, 554 ezer forint végösszegű kölcsönszerződése, a THM 41 százalék – olvasható a cikkben.
Radnóti Zoltán, a Csongrád Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségének vezető tanácsosa az üggyel kapcsolatban azt mondta: megszállták az árbemutatókat szervező cégek a megyét, számos előadást tartottak, a következő napokon 2–3 ember jön hozzájuk panaszra. Magyarországon a tevékenység legális, annyiért adnak el a szervező cégek egy terméket, amennyiért akarják. A fogyasztóvédők csak annyit tehetnek, hogy segítenek 8 napon belül elállni a szerződéstől – erre a jogszabály kötelezi a cégeket. Általában meg is teszik, viszont mire befejeződik az ügy, sok az idegeskedés és a járulékos költség.
Arra kéri a nyugdíjasokat, fontolják meg ezeket a vásárlásokat: ne 5 perc alatt döntsenek százezrekről. Ne higgyék el, hogy elszalasztják a soha vissza nem térő alkalmakat. Ne írjanak alá olyan szerződéseket, amelyek tartalmát nem ismerik, és ne adják át a legszemélyesebb dokumentumaikat.
A konkrét esetet szerinte a rendőrségnek kell kivizsgálnia, mert a szerződéskötés helyszíneként nem Szegedet, hanem Szár-Szárligetet írtak, a banki papírokat pedig úgy kapta meg a hölgy, hogy már szerepelt rajta az aláírása, amely állítása szerint nem a sajátja – tette hozzá.