Ajándék tőrök: novemberben születhet ítélet a volt HM-vezető ügyében
A vádlottak által előterjesztett bizonyítási indítványoknak helyt adva novemberre napolta el a Csongrád Megyei Bíróság katonai tanácsa a Honvédelmi Minisztérium (HM) személyzeti főosztályának korábbi vezetője és egy társa ellen indult per tárgyalását.
Katona Károly dandártábornokot és egykori beosztottját, Varga József nyugalmazott ezredest költségvetési szerv önálló intézkedésre jogosult dolgozója által elkövetett vesztegetés bűntettével vádolja az ügyészség.
A vádirat szerint Katona Károly egy 2009-es közbeszerzési eljárásban részt vevő cég vezetőjétől a szerződés nettó értékének 8 százalékát kérte el, annak fejében, hogy a vállalkozás nyerje el a tendert. A minisztérium 1400 gravírozott missziós tőrt vásárolt, melyeket a tárca vezetői adtak át a karácsonyi ünnepségek alkalmával a külszolgálatot teljesítő katonáknak.
A közbeszerzés győztese 31 millió forintért leszállította a tőröket, majd a vállalkozás ügyvezetője a megbeszéltek szerint átadott - a vádirat szerint - legalább kétmillió forintot a másodrendű vádlottnak, Varga József nyugalmazott ezredesnek, aki abból legalább egymillió forintot megtartott, míg egymillió forintot a főnökének továbbított.
Katona Károly a bíróság előtt beismerő vallomást tett, és részben elismerte bűnösségét. A tábornok azt mondta, nem kért pénzt a cégtől, hanem a vállalkozás vezetője ajánlotta föl beosztottján keresztül az összeget, s ő - megfogalmazása szerint - "mint egy öngyilkos", azt elfogadta. A vádlott közölte, hogy az összeget 2009 karácsonya előtt vette át az irodájában, a pénzt ki sem vitte onnan, a páncélszekrényében volt a következő nyárig, amikor a katonai ügyészségi vizsgálat elindult.
Varga József azt állította, ő nem kért pénzt a cégvezetőtől, a férfitól egy lezárt borítékot kapott, amelyet felbontás nélkül továbbadott felettesének. A tárgyaláson tanúként meghallgatott cégvezető azt vallotta, hogy a gazdasági válság miatt nehéz helyzetbe került vállalkozása, ezért kényszerült kenőpénz fizetésére. A másodrendű vádlott közölte vele, hogy vesztegetés segítségével nyerheti meg a tendert, és az összeget is neki adta át.
Mivel a per a kiemelt jelentőségű ügyekre vonatkozó eljárási szabályok alapján folyik, elképzelhető volt, hogy a bíróság már kedden határozatot hirdet.