Itthon MTI 2011. szeptember. 22. 12:50

Tarlós: a "világon ilyen struktúra nincs"

Tarlós István szerint a demokráciában szükség van arra, hogy a főpolgármestert a választók válasszák meg és "ne körülbelül 17 ember, valamiféle pártelhatározás alapján".

A városvezető erről csütörtökön beszélt újságíróknak. Tarlós István az önkormányzati törvény megszületésének körülményei kapcsán úgy fogalmazott: "összefoglalóan csak azt tudom mondani, hogy amikor néhány kerületi szintű ember, aki személyes egzisztenciájában is érintett, írhat meg egy ilyen fontos törvényt, az jó nem lehet".

Mint mondta, a "világon ilyen struktúra és ilyen fővárosi modell, legalábbis Európában, nincs". Felidézte, hogy Londonban volt, de "villámgyorsan visszacsinálták", mert nem vált be. A főpolgármester kifejtette, hogy őt közvetlenül, több mint 300 ezer szavazattal választották meg; ez "komoly legitimitást ad", amire szüksége van.

Tarlós István
Túry Gergely

A városvezető bírálta azt az érvelést, amelyet a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ) "papírra vetett és képes volt kikínlódni magából" arra vonatkozóan, hogy "túlságosan legitim a főpolgármester". Hozzátette: számára nem mindegy az, hogy több százezer ember adja a hátterét a legitimitásának, vagy körülbelül 17 ember választja meg "valamiféle pártelhatározás alapján".

Tarlós István a főváros és a kerületek közötti feladatmegosztás kapcsán azt mondta: "a kerületek olyan hatásköröket szipkáznának be, és olyan, a fővárost illető bevételekre tennék rá a kezüket, amivel a nagyon súlyos gazdasági helyzetükön könnyíteni tudnak".

Kitért arra, hogy a főváros eladósodottságának mértéke a bevételek és az átengedett források arányában még mindig sokkal jobb, mint néhány kerületé. Példaként említette, hogy míg a fővárosban az eladósodottság mértéke nem éri el a 60 százalékot, addig az V. kerületben 92 százalékos, a XII. és a XXIII. kerületben pedig 100 százalék fölött van.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?