A kormányban bízik a KDNP a közoktatási törvény módosítása kapcsán, miután Pokorni Zoltán, a Fidesz oktatási kabinetjének vezetője azt mondta a hvg.hu-nak: módosító indítványokkal a kereszténydemokraták ellenében is saját képükre formálják majd a jogszabályt.
A szakképzés rendszere, az egész napos iskolák működése vagy éppen a felzárkóztató osztályok – csak három olyan, a leendő közoktatást jelentősen befolyásoló kérdés, amiben a Hoffmann Rózsa vezette oktatási államtitkárság által kidolgozott törvénytervezet, valamint a Fidesz oktatási kabinetjének álláspontja gyökeresen eltér egymástól. Mindez persze nem kellene, hogy szokatlan legyen: két párt, kétfajta elképzelés. Ami politikailag pikánssá teszi a helyzetet, az Pokorni Zoltán kabinetvezető nyilatkozata a hvg.hu-nak: az oktatási kabinet vezetője szerint ezekben az ügyekben és még számos kérdésben is a Fidesz-frakció módosító indítványokkal formálja majd saját elképzeléseinek megfelelőre a törvénytervezetet – akár a KDNP ellenére is.
Pokorni nyilatkozata és a törvénytervezet sorsa lakmuszpapírként jelezheti, hogy a színfalak mögött milyen a két párt viszonya: komolyan veszik-e a KDNP-t, vagy egyszerűen csak „bokrétának” kellenek, és a valóságban nem veszik figyelembe az elképzeléseiket. Egyelőre utóbbi szcenáriót erősíti, hogy a Fidesz több alkalommal is elég megalázó helyzetbe hozta partnerét: az egyházügyi törvényt az utolsó pillanatban írták át, de ugyanígy lesöpörték a KDNP elképzeléseit a médiatörvény vagy a büntetőeljárásokról szóló jogszabály esetében. Az alkotmányozás kapcsán is kiosztott egy kokit a Fidesz a kereszténydemokratáknak: előbb eljátszatták Salamon Lászlóval az előkészítésesdi ingyencirkuszt, majd jött Szájer József, és iPad-jén teljesen új alaptörvényt írt.
"Koala" vagy nem "koala"
"Azért sem értem Lázár mondatait, mert a frakciónk mindig is szövetségben és nem koalícióban gondolkodott. Azaz soha nem zsaroltunk, nem úgy tekintünk a Fideszre, ahogy az SZDSZ viszonyult az MSZP-hez” – mondta a hvg.hu-nak Harrach Péter, a kisebbik kormánypárt képviselőcsoportjának vezetője még július közepén, miután Lázár János a Népszabadságnak adott interjújában egyenesen úgy fogalmazott: "jó lenne, ha a KDNP szembenézne azzal, hogy ez nem egy koalíciós kormány. Eljött az ideje, hogy ezt fölmérjék. Ezzel mindent elmondtam."
„Ez egy kétszemélyes meccs, és magam sem értem, hogy a felek miért nem tudták még mindig tisztázni egymás között a nézeteltéréseket” – mondta egy KDNP-s képviselő Pokorni Zoltán szavaival kapcsolatban. A közoktatási törvénytervezetet a kormány fogadja el, így abban bíznak, hogy ezek után már a Fidesz egyéni indítványai sem fogják felülírni a kabinet döntését. A többi általunk megkérdezett kereszténydemokrata ugyanebben bízik, többen azt hangsúlyozták, hogy az államtitkárság és Hoffmann Rózsa a miniszterelnökkel személyesen egyeztetve alakítja a törvénytervezetet – ugyanerről beszélt maga az oktatási államtitkár is a hvg.hu-nak –, így ezek után nem látják, a kormányfői szándékot miként írhatná felül a Fidesz.
Az államtitkár és a kormányfő világnézeti azonosságát hangsúlyozta az ügyben egy másik KDNP-s honatya is. „Orbán olyan oktatást akar, amilyen az államtitkárság elképzelése tükröz, Pokorni ebben az ügyben liberális álláspontot képvisel” – mondta ki a szitokszót forrásunk, aki szerint egyéébként valóban nem koalíciós a kormány: a Fidesz „szabadelvű sok kérdésben”, így a KDNP-nek „világnézeti alapon időről időre korrigálnia kell ezt ideológiailag”.
Több KDNP-s jelezte ugyanakkor, hogy kezdik nehezen viselni, hogy „már egy éve folyik ez a Fidesz részéről irányunkba”, úgy tudjuk, a kereszténydemokraták Hajdúszoboszlón is szóvá tették a lekezelő attitűdöt a közös frakcióülésen.