Homályosan célzott korrupcióra a Hunvald-ügy tanúja
Konkrétan nem beszélt korrupcióról a Hunvald-ügyben szereplő önkormányzati ingatlanokkal kapcsolatban a külföldi nagybefektetők tanúként meghallgatott egykori képviselője, de homályosan célzott rá a Fővárosi Bíróságon csütörtökön.
A tanú tárgyaláson ismertetett nyomozati vallomása szerint Gál György elsőrendű vádlott, az erzsébetvárosi önkormányzat gazdasági bizottságának egykori szabad demokrata elnöke konkrétan nem beszélt vesztegetési pénzekről, de lehetett tudni, hogy befolyásos ember a VII. kerületben, és a tanú azt is hallotta, hogy "kompenzálni kell az egyes ingatlanügyletekben Gál felé". A tanú hozzátette: bármennyire is kulcsfigura volt Gál, bizonyos kérdések Hunvald György akkori szocialista polgármester nélkül nem voltak elintézhetőek.
Miután a tanú hangszálai betegek, jelenleg nem tud szóban vallomást tenni, de kisbabája miatt hosszabban kihallgatáson eleve nem képes részt venni, ezért a korábbi írásos vallomásai mellett a további kérdésekre is egyelőre írásban fog válaszolni, esetleg később az ősz folyamán újbóli megidézhetik.
A csütörtöki tárgyaláson egy kérdésre válaszolva az elmúlt napokban folyamatosan tanúvallomásokat tevő Nagy György - aki a kétes önkormányzati ingatlaneladásokban szintén a vevői oldalon vett részt, és az eljárás korábbi szakaszában még gyanúsított volt - elmondta: a vádbeli cselekmények időszakában tudta, hogy a hatóságok lehallgatták, mert ez telefonálás közben észlelhető volt.
A csütörtökön meghallgatott tanú Nagy Györggyel kapcsolatban többi között azt mondta: a férfi törekedett arra, hogy nélküle semmi ne történjem az önkormányzati ingatlanok eladásakor, Gál pedig soha nem ajánlott fel közvetlenül ingatlant a tanú külföldi megbízóinak. A Hunvald-ügy tárgyalása pénteken újabb tanú meghallgatásával folytatódik.
Az erzsébetváros ingatlanpanamákra vonatkozó vádpontok szerint a hamis értékbecslésekkel megtévesztett erzsébetvárosi képviselő-testület hat-nyolc évvel ezelőtt megszavazta az önkormányzati ingatlanok versenyeztetés nélküli, jóval a piaci ár alatt történő értékesítését. A kedvezményezett vállalkozói kör - személyesen Nagy György - Gálnak adta a vételi ajánlatokat, majd pedig több mint tucatnyi ingatlan esetében 20-30 milliós vesztegetési pénzt, összesen 366 millió forintot. Ezután nem sokkal tőkeerős - részben külföldi - befektetőknek adták el, vagy kísérelték meg továbbadni az ingatlanokat 50-100 százalékos haszonnal. Mindezt a vád szerint bűnsegédként támogatta Hunvald György másodrendű vádlott annak ellenére, hogy tudta, az ingatlanokra van vevő reális piaci áron.
Nagy György korábbi tanúvallomásaiban megerősítette a kenőpénzek Gálnak történő átadását, Hunvaldról szólva viszont csak arról beszélt, hogy polgármesterként "erős ember" volt az önkormányzatnál, és így tudhatott az ingatlanügyletekről, ugyanakkor "a VII. kerületben az történt, amit Gál György akart", az SZDSZ és a Fidesz között pedig szóbeli háttérmegállapodás volt az ingatlanügyletekre vonatkozóan. Gyakran előfordult, hogy a szavazásokról hiányzott egy-két szocialista képviselő, így az SZDSZ és a Fidesz együtt már többségben volt.
A Hunvald-ügyben gyanúsított volt az erzsébetvárosi Fidesz egykori alelnöke, önkormányzati képviselője, Czibula Csaba, aki ellen 2008 novemberében adott ki a Fővárosi Bíróság nemzetközi elfogatóparancsot, miután az eljárás elől külföldre szökött. Sajtóhírek szerint legutóbb Mexikóban látták. Az ügyészség szerint Czibula a VII. kerület gazdasági bizottságának tagjaként több millió forintos vesztegetési pénzt fogadott el azért, hogy Gált és az ingatlanok eladását támogassa. Gál, Hunvald és a vádlottak többsége az eljárás során javarészt tagadta bűnösségét.
A sok százmilliós kárt okozó önkormányzati ingatlanpanamák, több tízmilliós kárt okozó fiktív megbízási szerződések, sokmilliós kárt okozó szociális bérlakáskiutalások és más bűncselekmények vádjával indult ügy elsőrendű vádlottja Gál György volt erzsébetvárosi szabad demokrata gazdasági bizottsági elnök, aki a másodrendű vádlott Hunvald György volt erzsébetvárosi szocialista polgármesterrel együtt több mint két és fél éve van előzetes letartóztatásban. Az ügynek összesen 25 vádlottja van.