2011. szeptember. 12. 13:33 InfoRádió Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 12. 13:42 Itthon

Kikelt magából az ügyvédi kamara elnöke a KIM tervezete miatt

Egy törvénymódosító tervezet szerint, amelyet a kormány még nem fogadott el, ki lehetne tiltani a tanú ügyvédjét a kihallgatásról a "kiemelt ügyekben". Az ügyvédi kamara elnöke szerint azonban az ügyvéd jelenléte a jogállami büntetőeljárás egyik garanciája.

Szóhoz sem tudok jutni - így kommentálta az InfoRádióban a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, Bánáti János, hogy egy tervezet szerint kiemelt ügyekben a tanúkihallgatásról az ügyész kitilthatná az ügyvédet.

Az indoklás szerint fölösleges bent ülnie egy ügyvédnek, hiszen a kihallgatáskor amúgy is csak a jogairól tájékoztathatja a tanút, és ezt majd megteszi a hatóság. Azért akarják megakadályozni, hogy bent legyen a tanú ügyvédje, nehogy elmeséljen később mindent például a gyanúsítottnak. Az ügyvédi kamara elnöke ezt felháborítónak tartja. Bánáti János azt mondta, ha a tanú hozzájárul, az ügyvédet nem köti a titoktartás, és jogszerűen jár el.

A Magyar Ügyvédi Kamara elnöke szerint a tanú a büntetőügy legkiszolgáltatottabb szereplője, az ügyvéd pedig a jelenlétével biztosítja, hogy a kihallgatás megfeleljen a törvényeknek, jelenléte fontos garanciája a jogállami büntetőeljárásnak.

Bánáti János hozzátette: gyakori, hogy taktikai okból a rendőrség előbb tanúként idéz be valakit, akit később gyanúsítottként akar felelősségre vonni.

Korábban a tervezet kapcsán a Helsinki Bizottság jogásza azt mondta az Indexnek: nem helyes, ha burkoltan rosszhiszeműséggel, durvább esetben bűnpártolással vádolja az ügyvédeket a jogalkotó.

Hirdetés