Harminc napra csökkenhet az adótörvények kihirdetésének határideje
Az eddigi minimum 45 helyett legalább 30 napnak kellene eltelnie a fizetési kötelezettséget megállapító törvények kihirdetése és hatálybalépése között. Az erre vonatkozó javaslatot hétfő este terjesztette az Országgyűlés elé Matolcsy György.
A jogszabályban rögzítenék, hogy fizetési kötelezettségekre, fizetésre kötelezettek körére, a fizetési kötelezettség mértékére vonatkozó törvények kihirdetése és hatálybalépése között legalább 30 napnak kell eltelnie, kivéve, ha a törvény a fizetési kötelezettséget mérsékli és a fizetési kötelezettségek, valamint a fizetésre kötelezettek körét nem bővíti.
A nemzetgazdasági miniszter az államháztartási törvény tervezett módosítását azzal indokolta, hogy "az adójogi jogalkotás a gazdasági, költségvetési változásokra gyorsabban, hatékonyabban reagáljon". Felidézte, hogy jelenleg a törvény főszabályként 45 napban, az országgyűlési választások évében pedig 40 napban határozza meg a fizetési kötelezettséget megállapító, azok körét kiterjesztő vagy mértéküket megemelő törvények kihirdetése és hatálybalépése közötti idő minimumát. Ez a jövőben egységesen 30 nap lenne.
Az általános indoklásban a tárcavezető azt írta: a módosítás céja az, hogy a fizetési kötelezettségekre vonatkozó törvények hatálybaléptetésére megállapított jogszabályi követelmény "igazodjon a rendkívül rövid idő alatt változó világgazdasági helyzet okozta kedvezőtlen költségvetési folyamatok gyors befolyásolásának igényéhez".
Matolcsy György szerint a törvénymódosítás után is biztosított lesz a jogszabályváltozások megismeréséhez, az azok alkalmazására való felkészüléshez, a kellő szervezési és gazdasági döntések meghozatalához szükséges idő.
"A törvényjavaslat figyelemmel van arra is, hogy az adótörvények számos esetben havi bevallási, illetve adófizetési kötelezettséget állapítanak meg, és a hatálybalépés legkorábbi időpontját erre tekintettel állapítja meg 30 napban" – teszi hozzá.
A jogszabály-módosítás a kihirdetését követő napon lépne hatályba.