Itthon hvg.hu 2011. szeptember. 09. 12:50

Nyilvánosságra kell hoznia az MVM-nek a paksi bővítés részleteit

A Paksi Atomerőmű tervezett bővítéséről szóló Lévai projekt adatainak nyilvánosságra hozatalára kötelezte a Magyar Villamos Művek Zrt.-t a Fővárosi Bíróság. Az alperesnek 15 napon belül kell a megjelölt adatokat közzétennie.

A 2009-ben indult Lévai projekt azt vizsgálja, hogy az atomerőmű bővítése biztonságos, gazdaságos, illetve hogy indokolt-e az óriásberuházás. A tervezett projekt szakértők által becsült hatalmas költségére is tekintettel az Energiaklub Szakpolitikai Intézet úgy vélte, hogy a folyamatnak alapjaitól kezdve nyilvánosnak és átláthatónak kell lennie. Éppen ezért, élve a közérdekű adatok megismerésére vonatkozó törvény adta lehetőségével, az Energiaklub 2011 januárjában az MVM Zrt.-től elkérte a projekt legfontosabb adatait. Az MVM arra hivatkozva, hogy a kért adatok döntés-előkészítő anyagnak minősülnek, továbbá üzleti titkot tartalmaznak, megtagadta az adatok kiadását, ezért viszont az Energiaklub a Társaság a Szabadságjogokért Jogsegélyszolgálata által képviseltetve pert indított az adatszolgáltatást megtagadó cég ellen.

A Fővárosi Bíróság osztotta az Energiaklub jogi érvelését, és teljes körűen kiadandónak ítélte a kért adatokat - azzal a megkötéssel, hogy a műszaki megoldásokra vonatkozó részleteket az MVM Zrt. kitakarhatja - tudatta az Energiaklub. Az ítélet egyelőre nem jogerős, viszont kötelezi az MVM-et az adatok közzétételére: a projekt tervezett összköltségét, időtervét, ütemezését; a projekt eddigi eredményeit; adatokat arra vonatkozóan, hogy az MVM Holding cégei milyen arányban vesznek részt a munkában (a résztvevő munkavállalók arányában); az esetleges további, a projekt munkájában részt vevő, az MVM Holdinghoz nem tartozó cégek, szervezetek listáját; a projekt keretében megkötött szerződések listáját, feltüntetve szerződés tárgyát, a szerződött összeget, illetve a szerződésben foglalt teljesítési határidőt.

A Paksi Atomerőmű
Túry Gergely

Idén egy másik hasonló ügy szintén az Energiaklub javára dőlt el. A Paksi Atomerőmű és a Magyar Villamos Művek Zrt. által 2007-ben indított Teller projekt (melynek keretében a cég a tervezett atomerőmű-bővítés megalapozását kezdte meg) egyes adatait, azaz a projekt összköltségét, illetve a projekt keretében kötött szerződéseket 2011 áprilisában ítélte kiadandónak a Tolna Megyei Bíróság. A dokumentumok letölthetők az Energia Kontroll Program honlapjáról (energiakontrollprogram.hu). Az Energiaklub Szakpolitikai Intézetet jogi képviseletét a perben a Társaság a Szabadságjogokért Jogsegélyszolgálata látta el.

Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.