Az LMP szerint cselből kerültek vérlázító elemek a Munka törvénykönyvébe
Az LMP szerint a Munka törvénykönyvének tervezetében szerepel néhány vérlázító elem, ennek azonban az a célja, hogy visszavonva őket rugalmasnak tűnjön a kormány.
Az LMP szerint nem elfogadható a Munka törvénykönyve tervezetének több, meghatározó eleme – mondta Mile Lajos újságíróknak, miután szerdán a Munkástanácsok Országos Szövetségével (MOSZ) tárgyalt. A politikus hozzátette, hogy az iratban ismerős megoldással találkoztak, amikor azt látták, hogy az amúgy is problémás anyagba bekerült néhány vérlázító elem, amelyekből ha kettőt-hármat visszavesznek, akkor már rendkívül rugalmasnak állítják be saját hozzáállásukat.
Meggyőződésének adott hangot, hogy ilyen jogszabályi változtatások esetében először nem a kormánynak kell döntenie, hanem a munkaadóknak és a munkavállalóknak kell megegyezniük az alapelvekben, majd ezekre támaszkodva nekik kell kidolgozniuk saját javaslataikat, a kormánynak pedig ezeket alapul véve kellene elkészítenie a jogszabály normaszövegét. Vitathatatlannak tartja, hogy a változtatásokkal rugalmasabbá akarják tenni a munkaerőpiacot, de – mint mondta – ugyanilyen fontos a munkavállalók biztonságának kérdése és az azzal kapcsolatos garanciák megjelenítése.
Mile Lajos üdvözlendőnek nevezte, hogy a munkaadók és munkavállalók között elindult egy egyeztetés. Azzal az illúzióval viszont fel kell hagyni, hogy a gazdaság versenyképessége növelhető a munkavállalók kiszolgáltatottá tételével – tette hozzá. Végül azt mondta, bízik benne, hogy a kormány eltér az eddigi gyakorlattól és az érintettek elképzelései alapján dolgozza ki a törvényt, miközben komolyan veszi azt is, hogy a módosítás nem járhat a munkavállalók jövedelemcsökkenésével.
Palkovics Imre, a MOSZ elnöke pozitív fordulatnak nevezte, hogy a múlt héten a munkaadói és munkavállalói szervezetek tárgyalóasztalhoz ültek és alapvető pontokban sikerült megállapodni. Szavai szerint ez a megállapodás volt az alapja annak a keddi, háromoldalú tárgyalásnak, amelyen a kormány képviseletében részt vett a nemzetgazdasági tárca államtitkára.
Elmondta, hogy az egyeztetésen alapelvként állapították meg: a parlament elé kerülő javaslatnak a háromoldalú tárgyalások során kell megszületnie. Palkovics Imre ezek kapcsán hangsúlyozta, ha úgy ítélik meg, hogy rugalmasabbá kell tenni a munkajogi szabályokat, akkor azokkal párhuzamosan növelni kell a foglalkoztatottak biztonságát is. A módosítás nem járhat jövedelemcsökkentéssel és az új jogszabály nem sértheti a munkavállalók személyiségi és alapvető emberi jogait – emelte ki.