2011. szeptember. 06. 16:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 06. 17:41 Itthon

Tárki: a Fidesz a legnépszerűbb a 35 év alattiaknál

A 35 év alatti pártszimpátiával rendelkezők körében a Fidesz a legnépszerűbb (56 százalék), majd a Jobbik (19 százalék), az MSZP (14 százalék) és az LMP (11 százalék) következik – derül ki a Tárki 2011 áprilisa és júniusa között végzett kutatásából.

A Tárki azt vizsgálta, hogy a 35 év alattiak pártszimpátiája hogyan függ össze társadalmi összetételükkel és értékrendjükkel. Az egyes pártok szimpatizánsainak körében eltérő a 35 év alattiak aránya: míg az LMP, illetve a Jobbik szavazói közül tízből négyen tartoznak ebbe a korcsoportba (43 százalék és 40 százalék), addig a Fidesz szavazói körében tízből hárman (32 százalék), az MSZP esetében pedig ketten (20 százalék).

Ennek megfelelően a 35 év alatti pártszimpátiával rendelkezők körében a Fidesz a legnépszerűbb (56 százalék), majd a Jobbik (19 százalék), az MSZP (14 százalék) és az LMP (11 százalék) következik – írta közleményében a Tárki.

Az egyes pártok fiatal szimpatizánsainak társadalmi összetétele markánsan eltér. A leginkább elégedettek a Fideszre szavazó fiatalok. A Jobbik szimpatizánsai leginkább abban térnek el a többi párt szavazóitól, hogy gyakrabban használják az internetet, átlagon felüli köztük a középfokú végzettségű kisvárosi férfi, ugyanakkor átlagon aluli arányban járnak templomba, szavazni viszont elmennek. Az MSZP-szavazásra hajlamos fiatalok jellemzően az átlagosnál alacsonyabb iskolázottságúak, és több közöttük a nélkülöző, ellentétben az LMP-szimpatizánsokkal, akik között átlagon felüli arányban találunk internetet használó, magas iskolai végzettségű, nem nélkülöző budapestieket, akik között azonban alacsony a biztos szavazók aránya.

A Tárki a fiatalok értékrendjének és pártszimpátiájuknak összefüggését a bizalmatlanság és az előítéletesség metszeteiben mutatta be. Az emberekbe vetett bizalomban nincs nagy eltérés a fiatalok pártszimpátiája szerint, egyedül az LMP-szavazók körében kisebb az emberekben nem bízók aránya. Az Országgyűlésben inkább csak a Fidesz-szimpatizánsok bíznak, a rendőrségben kiugró mértékben a Jobbik-szavazók nem bíznak.

A 35 év alattiak előítéletességét meglévő vagy elképzelt gyerekük barátválasztásának megítélése alapján vizsgálták. A felkínált lehetőségek közül legkevésbé egy kábítószeres vagy egy skinhead, leginkább pedig egy zsidó gyerekkel való barátkozását támogatnák a megkérdezett fiatalok, ugyanakkor egy roma gyerekkel való barátkozás támogatottsága kisebb, mint egy arab, kínai vagy afrikai gyerekkel való barátkozásé. Az általános trendtől a Jobbik-szavazók abban térnek el, hogy inkább támogatják gyerekük bőrfejű gyerekkel való barátkozását, ugyanakkor minden más kisebbségi gyerekkel való barátkozást a többiekhez képest kevésbé támogatnak.

Az előbbiek fényében nem meglepő, hogy míg a fiatalok 30 százaléka ért egyet azzal az állítással, hogy Magyarországnak egyetlen menedékkérőt sem szabad befogadnia, és 14 százalékuk azzal, hogy mindenkit be kéne fogadnia, addig a Jobbik-szavazók 46 százaléka ért egyet az első, az LMP-szimpatizánsoknak pedig 21 százaléka az utóbbi állítással.

Hirdetés