Itthon Népszabadság 2011. szeptember. 05. 10:58

Aki külföldre megy, fizet? Orbán rábólintott Hoffmannék több ötletére

Ha az állam milliókkal támogat egy képzést öt év alatt, úgy hiszem, a társadalom joggal várja el, hogy a fiatalok valamit visszaadjanak annak a közösségnek, mely hozzájárult a taníttatásukhoz - mondta Hoffmann Rózsa a szegedi egyetem tanévnyitóján.

"Terveink szerint az állam már a jelentkezés előtt különböző tartalmú szerződéseket fog kötni a finanszírozott helyekre pályázókkal. Ebben rögzítik, mit adnak vissza később a közösségnek. Természetesen az is lehetséges, hogy valaki azt mondja, a diplomaszerzést követően övé a világ, s oda megy, ahová akar. Ebben az esetben viszont maga vagy családja fizeti képzésének költségeit. Célunk változatlanul az, hogy minél többen szerezzenek diplomát, az ahhoz vezető út gazdasági megalapozottsága viszont különböző lehet a későbbiekben" - nyilatkozta szombaton a szegedi egyetem tanévnyitója után a szegedma.hu portálnak Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár, aki a jövő kilátásairól szólva egyebek között azt hangoztatta: "Számítani lehet arra, hogy kicsit szűkülni fog a magyar felsőoktatásra jellemző rendkívül szétaprózott kínálat. Bizonyos mértékig szűkülni fognak az állami ösztöndíjjal támogatott képzési helyek is, ám hogy ez konkrétan hol, mit jelent, azt majd nem a felsőoktatási törvény, hanem az évenként kiadott kormányrendeletekben megjelenő keretszámok határozzák meg."

Fazekas István

Lényegét tekintve azokat az alapelveket tartalmazza egyébként a törvénytervezet mostani koncepciója, amelyeket a tavaly ősszel nyilvánosságra hozott változat. Árnyalatnyi változások történtek, történhetnek még az elkövetkező időben is, de várhatóan heteken belül megszületik a döntés. Hoffmann szerint "a legmagasabb szintű politikai egyeztetések megtörténtek, miniszterelnök úr is sok tekintetben rábólintott, jónak minősítette azt. A következő hetekben a közvélemény is megismerheti a jóváhagyott koncepciót, illetve még ezt megelőzően, várhatóan még ezen a héten a köznevelési törvényét is."

Az itthon maradásra buzdította a Semmelweis Egyetem elsőéves hallgatóit Schmitt Pál köztársasági elnök is az intézmény tanévnyitóján mondott beszédében. Arra kérte őket, hogy „a várható nehézségek ellenére is tartsanak ki Magyarországon, és azzal hálálják meg taníttatásukat, hogy boldogságukat nem a „könnyebb élettel kecsegtető külföldön, hanem a szülőföld rögösebb útján” próbálják elérni.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?