2011. augusztus. 29. 17:04 Roma Sajtóközpont Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 29. 16:57 Itthon

Iskola nélkül a roma elsősök Csörögön

Nem tudni, hol kezdi el csütörtökön a tanévet kilenc csörögi roma elsős, akiknek a felvételét a környéken mindenhol elutasították. Mivel a faluban nincs iskola, a csörögi diákok más települések iskoláiba járnak. A hatóságok ide-oda tologatják az iskolakijelölésről szóló kérelmeket, de nem döntöttek arról, hová csöngetnek be a csörögi roma elsősöknek.

Két nappal az iskolakezdés előtt még nincs helye kilenc csörögi roma elsősnek, akiknek a felvételét helyhiányra hivatkozva a környéken mindenhol elutasították – tudta meg a Roma Sajtóközpont (RSK) Császár Károlyné polgármestertől. Hozzátette, hogy a többi elsőst, majdnem húszat sikerült elhelyezniük.

Eddig még senki nem jelölt ki körzeti iskolát a roma elsősök felvételére. A község első embere attól tart, hogy a gyerekek elvesznek a hivatalok útvesztőiben és iskola nélkül maradnak. A csörögi önkormányzat, mivel nincs iskolája, társult az oktatás ellátására a sződi önkormányzattal. A faluban kétszáz főre tehető a tankötelezett diákok száma, akik a környékbeli iskolák valamelyikébe járnak.

A csörögi iskolásokat összesen két tucat iskolába „szórták szét”, közülük harmincnégyen a sződi Hunyadi János Általános Iskolába, hetvenöten Vác valamelyik önkormányzati fenntartásban működő iskolájába járnak. Császár Károlyné közölte, hogy a sződi iskola az idei tanévre csak négy csörögi elsőst vett fel, mert beteltek a férőhelyek, Vácott ugyancsak helyhiányra hivatkozva nem vettek fel senkit a leendő kisdiákok közül.

A polgármester szerint a váci önkormányzat kihátrálása mögött az a körülbelül harminc millió forint tartozás állhat, amely a csörögi diákok felvétele után járó, ú.n. bejáró állami normatíva ki nem fizetése miatt keletkezett még az elmúlt tanévben. Erről azt mondta, hogy felajánlották a váci önkormányzatnak, hogy társuljanak az oktatás ellátására, ezt indoklás nélkül elutasították, ezért jobb híján egyedi megállapodást kötöttek a feladatra.

A csörögi önkormányzat csak az állami alapnormatívát kapja meg a helyi iskolások után, melyet továbbad a befogadó iskoláknak, a többletnormatívákat a saját költségvetéséből kell kigazdálkodnia. Császár Károlyné szerint ez tanévenként átlagosan körülbelül negyvenmillió forintot tesz ki, és az összeg nagyjából háromnegyede a váci önkormányzatnak jár. Mivel a pénzt a saját költségvetésükből nem tudják kigazdálkodni, ezért most Csörög havonta törleszti az adósságot Vácnak. A váci polgármester, Fördős Attila a titkárán keresztül azt üzente, hogy nem kíván nyilatkozni az ügyben.

Mohácsi Erzsébet, az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek alapítvány (CFCF) igazgatója emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években egy csörögi jogvédő szervezet közbenjárásával sikerült a környékbeli iskolákba elhelyezni a helyi roma diákokat, de most nem tudtak segíteni.

A CFCF segítségével a csörögi roma szülők beiratkozási kérelmet nyújtottak be két váci általános iskolához összesen nyolc gyerek számára, de helyhiányra hivatkozva senkit nem vettek fel. A CFCF ekkor a roma diákok hátrányos helyzetére hivatkozva újabb beiratkozási akciót szervezett, de ugyanazt a választ kapták. Mohácsi Erzsébet azt mondta, hogy az iskolák alapító okirata szerint az elmúlt tanévben egyik iskolában sem „töltötték fel” a férőhelyeket.

A jogvédő szervezet a Nemzeti Erőforrás Minisztériumhoz fordult segítségért, ahol azt a választ kapták, hogy Pest Megye Kormányhivatala illetékes kijelölni egy iskolát a gyerekek számára, és hogy a felvételt kötelezően előírják majd. 

A CFCF levélben tolmácsolta a szülők kérését, hogy a váci Földváry Károly Általános Iskolát jelöljék ki a gyerekek számára, mert a környéken ez a legkönnyebben megközelíthető iskola. Mohácsi Erzsébet közölte, hogy azt a választ kapták, illetékesség hiányában nem tudnak segíteni és Budapest Főváros Kormányhivatalához továbbították a kérelmet. A jogvédő szerint ők augusztus 31.-ig dönthetnek az ügyről, másnaptól ismét Pest Megye Kormányhivatala az illetékes. Döntés még nem született az ügyben.

Győri Judit, Pest Megye Kormányhivatal Oktatási Főosztályának a vezetője közleményben közölte, hogy csak azután tudják meghozni az iskola kijelölésről szóló hatósági határozatot, ha a hatáskörrel bíró Fővárosi Kormányhivatal haladéktalanul elvégzi az iskola-kijelölést megelőző hatósági ellenőrzést. 

Hirdetés