Itthon Dreissiger Ágnes 2011. augusztus. 25. 17:04

A kórházaktól szabadulna, az ingatlanokat megtartaná a főváros

Listát készített a főváros azokról a kórházi ingatlanokról, amelyeket nem adna át a budapesti kórházak államosításakor. A listán szereplő ingatlanok között akad üdülő, sőt egy anyatejgyűjtő intézmény is. Kérdés, a főváros képes lesz-e hasznosítani vagy értékesíteni a tulajdonában maradó épületeket.

Van olyan fővárosi fekvőbeteg-ellátó intézmény is, amelynek használatából öt ingatlant vonnának ki – írta csütörtökön a birtokába került közgyűlési előterjesztésre hivatkozva a Magyar Nemzet. A Szentes Tamás egészségügyért felelős főpolgármester-helyettes által jegyzett dokumentum szerint az ingatlanokat további hasznosításra a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) Zrt.-nek adnák át. A kórházak átaádásának menetéről egy következő közgyűlésen dönthetnek.

Júniusban, amikor a kormány elfogadta a Semmelweis-tervet, kiderült, a budapesti kórházakat 6-9 hónap alatt szeretnék államosítani. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár akkor azt mondta: a megoldási lehetőségekről még egyeztetnek a főváros vezetésével, illetve néhány intézmény majd funkciót vált, esetleg eladják vagy hasznosítják ezen kórházi ingatlanok egy részét.

Az előterjesztésből most kiderült, a városvezetés által készített listán szereplő ingatlanok nem kerülnének át a fekvőbeteg-ellátó intézményekkel együtt az államhoz, azok ugyanis nem szükségesek a kórházak alapfeladatainak ellátásához, ezért a főváros szerint indokolt a használatból való kivonásuk és forgalomképessé minősítésük. Erre azért van szükség, mert ezek jelenleg korlátozottan forgalomképesek, azaz csak rendkívül nehezen értékesíthetők vagy hasznosíthatók.

Üdülőt is eladnak

A 12 fővárosi kórház közül többnél találtak olyan ingatlant, amely bekerült ebbe a körbe. A felsorolásban szerepel a Bajcsy-Zsilinszky, a Heim Pál, a Károlyi Sándor, a Jahn Ferenc Dél-pesti, a Nyírő Gyula, az Egyesített Szent István és Szent László, a Szent János, az Uzsoki, valamint a Péterfy Sándor Utcai Kórház legalább egy-egy ingatlanja. Akad köztük például üdülő vagy már megszűnt rendelőintézet is.

A kórházak mennek, az ingatlanok maradnak
MTI / Balázs Attila

Harmath György, a Heim Pál Gyermekkórház főigazgatója az mondja, három olyan ingatlanjuk van, amelyet „felajánlottak” a fővárosnak: az egyik jelenleg anyatejgyűjtőként működik, de közte van egy pilismaróti ingatlan is, amit üdülőként használnak. A harmadik pedig egy olyan telephely, amelyen bérlők vannak – szerinte ennek kiürítése lehet a legproblematikusabb. A három ingatlanért cserébe összesen 340-350 milliót kaphat a kórház a fővárostól, bár a főigazgató azt mondja: a kiköltöztetés időpontjáról még folynak az egyeztetések.

Bonyolult kérdések

Az egyesített Szent István és Szent László Kórháznál már nem ennyire egyszerű a helyzet. Ahogy a főigazgató, Radnai Zoltán mondja: a Szent László egy stratégiai kórház, aminek a közepén egy üres épület áll. Kérdés, hogy még ha vissza is veszik tőlük, mihez kezd az önkormányzat egy olyan épülettel, amely nem különálló, hanem egy komplexum része. Kérdésünkre, hogy mennyit ajánlott az épületért a főváros, Radnai azt mondta: az ügyről a csütörtöki sajtóból értesült, így nem tud összeget sem mondani.

Horváth Csaba, az MSZP frakcióvezetője a hvg.hu-nak azt mondja: ők már akkor sem tudták elfogadni a koncepciót, amikor nyáron megjelent az erről szóló kormány-előterjesztés. „Teljesen elfogadhatatlan, hogy a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő kórházi ingatlanok eladásából akarják a működési kiadások okozta hiányokat fedezni. Szimpla lopás azért átvenni ingatlanokat, hogy eladják, majd bezárják azokat”.

Kerestük Szentes Tamást is, titkárságán azonban közölték: az anyagon jelenleg is dolgoznak, és amíg nem kerül közgyűlés elé, nem nyilatkoznak.

Hirdetés