Itthon Blikk 2011. augusztus. 24. 09:16

Nem olcsó mulatság a diplomáciai kapcsolattartás

A Külügyminisztérium szerint a „külpolitikai érdekeink érvényesítése teszi szükségessé, hogy legalább diplomá­ciai kapcsolatot tartsunk fenn a hazánktól távol eső régiókkal" – írja a Blikk. A lap kiszámolta, mennyibe fáj ez a kapcsolattartás Magyarországnak.

Jelentősen elősegítheti Magyarország nemzetközi törekvéseinek támogatottságát különböző nemzetközi szervezetekben, például az ENSZ-ben, ha diplomáciai kapcsolatokat létesít a dél-csendes-óceáni szigetvilág államaival – tájékoztatta a Külügyminisztérium az MTI-t hétfőn, szűk két hónappal azelőtt, hogy az ENSZ Közgyűlésében a világszervezet tagállamai szavaznak a Biztonsági Tanács nem állandó tagsági helyeiről, amelyek egyikét Magyarország is megpályázta.

A Blikk szerdán arról ír, hogy az Ausztráliában állomásozó magyar diplomatának emiatt olyan egzotikus szigetekre kell eljutnia, mint Mikronézia, Szamoa, Tonga, Palau, Kiribati, Vanuatu, Nau­ru, Tuvalu, a Marshall-szigetek, a Salamon-szigetek és Pápua Új-Guinea.

A lap kíváncsi volt, hogy miért fontosak a világvégi, apró országok. A Külügyminisztérium szerint a „külpolitikai érdekeink érvényesítése teszi szükségessé, hogy legalább diplomá­ciai kapcsolatot tartsunk fenn a hazánktól távol eső régiókkal... Ilyen a dél-csendes-óceáni szigetvilág is". A külügynek nem titkoltan az a szándéka, hogy így szerezzen szavazatokat az ENSZ Biztonsági Tanács-választáson, ahova mi is pályázunk – írja a lap.

A tárca azt állítja, hogy a „diplomáciai kapcsolatfelvételnek nincs kifejezett költségvonzata", mert nem lesznek külön nagykövetségek, a legközelebbi diplomatát küldik oda. Ugyanakkor elismerték, hogy a nagyköveti megbízóleveleket személyesen kell átadni az ottani államfőknek, és ez „a négyéves nagyköveti ciklus alatt legalább egy-egy utazást jelent".

Charles Azubuike Ononye, Nigéria új budapesti nagykövete átadja megbízólevelét Schmitt Pál köztársasági elnöknek
MTI / Kovács Attila

A Blikk számításai szerint ez minimum 14 millió forintba kerül. A legközelebbi célállomásra, Pápua Új-Guineára is legalább 900 eurót (több mint 240 ezer forintot) kóstál egy repülőjegy Canberrából a turistaosztályon. De Palaura már 3200 euró (870 ezer forint) a legolcsóbb légi fuvar. A költségeket duplán számolják, mert ilyenkor nem egyedül, hanem kollégájával utazik.

További részletek a Blikken!

Hirdetés