Az államosítás következménye, hogy kevesebb lesz a kórház, de ez nem jelenti azt, hogy állások szűnnek meg - közölte Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában.
Kórházi érdekvédő szervezetek üdvözölték és fontos lépésnek nevezték az egészségügyet érintő átalakítások terveinek bejelentését; eszerint a jövőben az egészségügyi alapellátás és a nem kórházakhoz kapcsolódó járóbeteg-ellátás maradna az önkormányzatok fennhatósága alatt.
Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke az egészségügy államosításával kapcsolatban a Ma Reggelben azt mondta, hogy az államosítással hatékonyabbá válhat az egészségügyi ellátás. Véleménye szerint elindul egy olyan folyamat, amely átláthatóvá teszi a rendszert.
Csiba szerint az átalakítások miatt kevesebb lesz a kórház, meglátása szerint a felére csökkenhet a számuk. Az egyesület elnöke ugyanakkor hozzátette, hogy „ez nem jelenti azt, hogy állások szűnnek meg és azt sem jelenti, hogy a kórházak a szó megszűnő értelmében szűnnek meg, hanem funkciót váltanak”.
Csiba Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy attól nem kell tartani, hogy az ágazatban munkanélküliség lesz. A speciális ellátások hatékonyabbá és költséghatékonyabbá is válnak – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy lesz-e adósságkonszolidáció elmondta: „ez attól függ, hogy van-e hozzá forrás. A jelenlegi 40-45 milliárd forintos adósság csak úgy eliminálható, ha konszolidálunk”. Azonban van egy távlatibb lehetőség: „ha struktúra átalakítás következik be, akkor annak eredményeként várhatóan kevesebb kórház lesz. Így erőforrás felszabadítás következik be, tehát ugyanazon pénzösszeg hatékonyabban költhető el és ez a tartós konszolidáció útjára viheti az ágazatot” – közölte.
A tetemes ingatlanvagyon rendezésével kapcsolatos kérdésre azt mondta, hogy egyelőre nem tisztázott, hogy a vagyont is átadják-e az államnak. Hozzátettette ugyanakkor: tudni kell, hogy a fejlesztési források jó része az önkormányzatokhoz fog kerülni.