2011. augusztus. 16. 13:20 Zalai Hírlap Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 16. 13:16 Itthon

Két héttel a tanévkezdés előtt zárhat be egy iskola

A hét végén iskolamegmentő akcióba kezdett a Zala megyei Hahót, az önkormányzat ugyanis hónapok óta képtelen fizetni a költségek rájuk eső részét a Suli Harmónia Alapítványnak. A falu lakói bizakodnak, sokan havi több ezer forintot ajánlottak fel a működtetésre. ha nincs pénz, tanévkezdés előtt két héttel szűnhet meg az intézmény - írja a Zalai Hírlap online.

A hahótiak többsége csak néhány napja szembesült azzal, hogy az önkormányzatnak nincs pénze az iskola működtetésére, pontosabban március óta nem fizették azt a havi 1,2 millió forintot, mely az iskolát üzemeltető Suli Harmónia Alapítványt illetné meg - írja a Zalai Hírlap online kiadása.

"Az igazi probléma az, hogy az állami normatíva csupán a valós költségek felét, úgy 40-50 százalékát fedezi" - mutatott rá Vigh László országgyűlési képviselő, Felsőrajk polgármestere, aki az alapítvány felügyelőbizottságának tagja is. "A normatívából havonta 17 millió forintot kap az alapítvány, ám a tanárok bére - pedig kevesebbet keresnek, mint a közalkalmazottak - 15 milliót visz el. A fennmaradó 2 millió forintos összeggel pedig folyamatosan sakkozni kell, nem mindegy ugyanis, hogy a járulékokra vagy a rezsire fordítjuk. Sajnos az elmúlt időszakban az alapítvány elmaradt a járulékok befizetésével, ezért a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nemrég az összes pénzt - mintegy 22 millió forintot - leemelte a számlánkról. Ezzel olyan helyzetbe kerültünk, hogy ha nem kapjuk meg az önkormányzatok által fizetett hozzájárulást, akkor működésképtelenné válik az alapítványi rendszer" - tette hozzá.

Pedig az önkormányzatok egy része - és ez esetben nem csak Hahót - már hónapok óta nem tud fizetni. "Azt reméltük, hogy a közel 23 millió forintos önhikis igényünket respektálja az állam, ám a kért összegnek csak töredékét, 2,6 millió forintot kaptunk" - mondta Szabó Zsolt, Hahót polgármestere, aki hozzátette: képtelenek szorosabbra húzni azt a bizonyos nadrágszíjat, ugyanis már egy lyuk sincs a gatyamadzagon .

"Amin csak lehet, azon spórolunk, létszámot csökkentettünk és fogunk is még, ritkítottuk a szemétszállítást, átszerveztük a védőnői ellátást, minimálisra csökkentettük működési kiadásainkat, munkahelyi korlátozásokat vezettünk be, a telefonálás és a papírfelhasználás tekintetében is. Így sikerült elérni, hogy a 2011. évi költségvetést közel 40 millió forinttal csökkentettük, de még most is nehéz helyzetben vagyunk, hiszen napi gondot jelent a működés" - részletezte a lapnak.

A dél-zalai település 12 millió forintos folyószámlakerete kiürült, s még körülbelül 10 millió forintnyi kifizetetlen számla sorakozik a hivatalban. Múlt vasárnap már több százezer forintnyi felajánlás gyűlt össze.

Az iskolát egyébként nem most először csapta meg a bezárás szele, már a 2000-es évek elején, majd később is majdnem lakat került az épületre. "Ha őszinte vagyok, egy kicsit bosszant, hogy csak most derült ki, milyen nagy a baj" - fogalmazott Tóth Józsefné, az iskola korábbi igazgatója, aki egyben a hahóti iskoláért alapítvány elnöke is. Elmondása szerint a lakosság zöme nem is tudta, hogy gond van, a hír derült égből villámcsapásként hatott. Az viszont mindenképpen örömteli, hogy széles körű a helyiek összefogása, ez az aktivitás jól jellemzi a közösség erejét.

A lap úgy tudja: a Suli Harmónia Alapítvány kedd délután tartja kuratóriumi ülését, várhatóan ott derül majd ki, hogy sikerül-e megmenteni a hahóti iskolát a bezárástól. Ha nem sikerül az iskolamentés, a gyerekek oktatását akkor is biztosítani kell.

"Természetesen mi tudjuk fogadni a hahóti diákokat, van egy iskolabusza is az alapítványnak, azzal hozni és vinni is tudnánk a gyerekeket" - mutatta a járművet Vigh László, aki hozzátette: ha kényszerűségből be kell zárni a hahóti intézményt, akkor vélhetően a tanári kar létszámát a fogadó helyen is csökkenteni kell. "Bízom abban, hogy a most induló tanévet még sikerül kihúzni valahogy, a kormány tervei szerint ugyanis a 2012-es tanévtől az állam teljes egészében átvállalja a pedagógusok fizetését, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a normatíva 80-85 százalékát - ennyit takarnak ugyanis a bérköltségek - megkapják az önkormányzatok".

"Úgy gondolom, hogy a település költségvetése nem borulhat fel egyetlen tétel miatt, márpedig az iskolára a jövőben is rengeteg pénzt kell költeni. Elhiszem, hogy lelkesek azok a szülők, akiknek a gyermeke most iskolás, de mi lesz, ha kijárták a nyolc osztályt, akkor is ilyen fontos lesz számukra az iskola?" - tette fel a kérdést Szabó Zsolt, Hahót polgármestere.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?