Itthon Sarkadi-Nagy Márton 2011. augusztus. 11. 11:00

Simicskáék rejtélyes svájci üzlettársa váltotta az elítélt brókert

A Magyar Nemzeti Banknak is milliárdokba kerülő Volkswagen-ügy főszereplője mellett is feltűnt az a Walter Hediger, aki ügyvezető a jobboldali kapcsolatairól ismert Simicska Lajos és Nyerges Zsolt üzletemberek svájci vállalkozásában.

Az első Orbán-kormány alatti cégfantomizálási botrányok figuráival - Kaya Ibrahimmal vagy Josip Tottal - szemben nagyon más kalibernek számít az a svájci üzletember, akinek a neve felbukkan a magyar hirdetési piac több szereplője mögött álló cég adatai között. A Walter Hediger vezette zollikoni társaság ott bábáskodott egy ma jó hátszéllel futó energetikai cég beindításánál, egy másik Hediger-cég tulajdonosai közt pedig - mint az Origo megírta - ott vannak Nyerges Zsolt és Simicska Lajos üzletemberek is.

Hediger neve már 1987-ben feltűnt az úgynevezett Volkswagen-ügyben, ami a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) akkori árfolyamon több tízmillió márkás kárt okozott. A svájci férfit a részleteiben a mai napig tisztázatlan pénzpiaci csalás főszereplője mellett találjuk. A Volkswagen-ügy kapcsán annak idején egy másik jobboldali hátterember, Töröcskei István neve is szóba került.

A történet összes szereplője (Simicska Lajos, Nyerges Zsolt, Töröcskei István és a Walter Hediger által vezetett cégek) egyaránt fontos játékosok a sajátosan működő mai magyar média-, illetve hirdetési piacon. (Erről bővebben lásd Koprodukciós hirdetések című írásunkat a cikk végén.)

A VW-ügy

Az úgynevezett Volkswagen-ügyben hozott 1990-es bírósági ítélet a német Der Spiegel szerint a világháború utáni Németország egyik legnagyobb gazdasági bűncselekményét zárta le. Az elsőrendű vádlottat, Hans-Joachim Schmidtet hat év börtönre ítélték, miután több százmillió márkásra becsült kárt okozott a Volkswagennek azzal, hogy a cég határidős devizaügyleteinek lebonyolítása közben néha “eltérítette” és saját hasznára használta a pénzt.

Az ügynek fontos magyar vonatkozása is volt. Schmidt frankfurti brókerként kapcsolatban állt az MNB-vel, és a kritikus szerződéseket a jegybank nevében hamisított dokumentumokkal igazolta a VW-nek. Amikor a dollár-márka árfolyam a VW szerződéses kötelezettségei számára rossz irányba mozdult, a veszteség a jegybankkal kötött - hamis - szerződések miatt a magyaroknál csapódott volna le. Az MNB ekkor jelezte, hogy nem tud ilyen ügyletről, és mosta kezeit, a németek viszont "bennragadtak".

A VW nem érezte ártatlannak a magyar bankot és perre ment. Az elsőfokú ítélet 55 millió márkás jogosulatlan árfolyamnyereséget állapított meg az MNB-nél. Végül ez a verdikt szolgált alapul az 1993-as peren kívüli megegyezéséhez. A kaland 69 millió márkájába (mai árfolyamon tízmilliárd forintos nagyságrendű összegbe) került az MNB-nek és közvetve a magyar adófizetőknek.

Töröcskei és a frankfurti bróker

A németek különösen a magyar jegybank devizapiaci műveletekért felelős részlegének helyettes vezetőjének szerepét firtatták. E pozíciót akkor Töröcskei István, a ma jobboldali háttéremberként ismert vállalkozó töltötte be. Töröcskeinek köze volt a korábbi MNB-VW-üzletekhez, és a jegybank részéről kapcsolatot tartott a gyakran Budapestre látogató Schmidttel, akinek számlája is volt az MNB-ben.

A frankfurti tőzsde
AP

1985 nyarán, vagyis abban az időben, amikor a VW és az MNB közti vitatott devizaügyleteket Schmidt közvetítésével megkötötték, a bróker egyszer különös szívességet tett magyar barátainak. Schmidt az egyik magyarnak nagyjából kétharmad áron szerzett egy Golf GTI-t. A kedvezményezett Töröcskei jó barátja, egyben jegybanki munkatársának testvére volt. A férfi akkor azt mondta, ő kérte Schmidtet a szívességre. “Tudom, hogy ezek a dolgok most rossz fényt vetnek rám. De nem vagyok korrupt."

A frankfurti bróker és a svájci üzletember

Töröcskei a frankfurti brókeren keresztül akár találkozhatott is Walter Hedigerrel, azzal a svájci ügyvéddel, akiről mostanában azért cikkeznek, mert üzleti kapcsolatban áll Töröcskei jó ismerőseivel, két szintén jobboldali kötődésűként emlegetett magyar pénzemberrel, Simicska Lajossal és Nyerges Zsolttal.

Hans-Joachim Schmidt 1986 novemberében, a VW devizaügyletei körül tapasztalható anomáliákról megjelent első híradások idején ugyanis lemondott a zollikoni bejegyzésű Effekten und Anlagen AG igazgatótanácsában betöltött posztról, és ott egy Walter Hediger nevű svájci üzletember váltotta. A cég ügyvezetője a Der Spiegelnek akkor arra utalt: Hediger viszi tovább Schmidt érdekeltségeit.

A svájci üzletember és Töröcskeiék

Az MNB egykori devizafelelőse így vallott egyszer hármukról és a Fideszről: “Simicska Lajos urat 1992-ben ismertem meg, mikor a Hitelbank elnök-vezérigazgatója voltam. Izgalmas vitákat folytattunk, amiből mély baráti kapcsolat alakult ki. Kevés ember van megáldva hozzá hasonló jó képességekkel. A Fidesszel ezt követően alakult ki szorosabb kapcsolat. Nyerges Zsolt úrral 2001-ben találkoztunk, és azóta építgetjük a baráti kötődéseinket.”

Walter Hediger az ügyvezetője a zollikoni bejegyzésű Basis Invest AG-nak, amelyben Simicska és Nyerges tulajdonostársak. Ugyanezen a zollikoni címen bejegyzett és Hediger vezette cégek tulajdonnal bírtak vagy bírnak több magyarországi média- vagy hirdetési cégben is, emellett a közpénzes energetikai megbízások új üdvöskéje, az Eos születésénél is segédkezett az egyik ilyen vállalat.

Koprodukciós hirdetések

- A Publimont Kft.-ben (korábban Europlakát Kft., mai tulajdonosai a Töröcskei vezetése alatt álló Pro Aurum Zrt., Nyerges Zsolt, valamint egy Simicska Lajos és felesége, Pusztai Zsuzsanna tulajdonolta vállalat) tulajdonnal bírt a Zollikon, Alte Landstrasse 40. alatt bejegyzett, ma Hediger vezette Publimont AG;

- az A Plakat (korábban Avenir Budapest) Kft.-nél ugyanaz a helyzet, mint a Publimontban;

- a Euro Publicity Kft.-t a Media und Marketing Group Ag tulajdonolja, a svájci cég címe Zollikon Alte Landstrasse 40., ügyvezetője Hediger. Kecskemét, Szolnok, Mosonmagyaróvár és más önkormányzatokkal, valamint a Szerencsjáték Zrt.-vel is vannak, illetve voltak reklámszerződései.

 

Mindhárom cég aktív a közterületi reklámpiacon. A Média- és Reklámszövetség közterületi szekciójának nyolc tagja közül a három Hediger-féle vállalat mellett van még a Simicska által irányított Magyar Hirdető Zrt. (Mahir) tulajdonában álló Mahir Cityposter, valamint a Mahir Cityposter ügyvezetője, Fonyó Károly résztulajdonolta álló Euro AWK. Ez a nyolcból összesen öt.

 

Fonyó ügyvezeti a Metropolt nemrégiben felvásárló, ismeretlen hátterű céget is.

 

Simicska Lajos és az általa ügyvezetett Mahir tevékenysége közismert.

 

A Töröcskei István ügyvezette Pro Aurum Zrt. a Magyar Nemzetet kiadó és a Hír Tv-t működtető cégekben érdekelt.

 

Nyerges Zsolt a Class FM-et működtető Advenio Zrt. fő- és a Heti Választ és az Advenión keresztül a Class FM-et is birtokló Infocenter.hu 52 százalékos tulajdonosa, emellett az RTL Klub igazgatósági tagja.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.