Itthon InfoRádió 2011. július. 26. 08:10

Budapestnek 27 milliárd "szabadon elkölthető" forintja van

A pályázatoknál átlátható rendszerekre van szükség - hangsúlyozta Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Mint mondta, a fővárosnak nincs jelentős, új beruházásra pénze, miközben 80-100 szerződéssel érdemi probléma van.

Állítani természetesen mindent lehet - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Domokos László azzal a konkrét esettel kapcsolatban, hogy Gyöngyöspata frissen megválasztott polgármestere szerint egy helyi fideszes képviselő azt mondta neki telefonon: el tudja intézni, hogy oda ne menjen forrás, amennyiben nem működik vele együtt.

Bár az Állami Számvevőszék elnöke, mint mondta, nem tudja, ez az állítás valós-e, az biztos, hogy az állami finanszírozási rendszert világos törvényi keretek szabályozzák. Vagyis normatíva szabályozza, hogy egy önkormányzat az iskolájára, a közfeladatainak az ellátására megkapja-e a pénzt, az adóbevételeket - ezért logikailag nem lehet igaz a polgármester állítása - hangsúlyozta az ÁSZ elnöke.

Domokos László
MTI / Kovács Attila

Elképzelhető, hogy fejlesztési programokról, pályázatokról van szó. S bár utóbbiak esetében is átlátható a rendszer - de nem mindig működik így - tette hozzá Domokos László, aki hangsúlyozta: a számvevőszék célja éppen annak az elérése, hogy a pénzosztással, -elosztással járó folyamatok a nyilvánosság által is követhetőek, ellenőrizhetőek legyenek. Emlékeztetett arra, hogy az ÁSZ új, kockázatalapú önkormányzati ellenőrzési módszertanon dolgozik, amelyet az idén kezdenek tesztelni, és az első jelentés az ősszel már meg is jelenik.

A főváros pénzügyi helyzete viszonylag stabil, az előző évek elvonásai nem érintették erőteljesen - mondta Budapestről az ÁSZ elnöke, aki szerint az önkormányzat vállalatai - például a BKV -, valamint a nagy európai uniós beruházások - például a metró - rejtik a kockázatokat. A jövőt tekintve pedig, ha a főváros újabb, fokozott beruházási programot akar végrehajtani, annak nincs meg a pénzügyi fedezete. Az EU-s pályázatokhoz szükséges önrészt csak hitelből képes Budapest is fedezni, akárcsak a többi magyar önkormányzat, ám ma ezt nehéz megszerezni - magyarázta Domokos László. "Itt pedig megáll a tudomány" - fogalmazott.

HVG

A gazdálkodással kapcsolatos politikai vitákba az ÁSZ nem szól bele, de azt látja, hogy újabb jelentős beruházás befejezésére nincs pénzügyi garancia. Sőt, a már megkezdett projekteknél, például a metróépítésnél sem tudni, hány tíz- vagy százmilliárddal kerül majd többe a tervezettnél - hangsúlyozta Domokos László, aki szerint ez már önmagában óriási kockázat.

A fővárosi önkormányzatnak 27 milliárd "szabadon elkölthető" forintja van - ez valóban nem sok, de ahhoz képest nem rossz, hogy vannak önkormányzatok, amelyek már mínuszban vannak - közölte az ÁSZ elnöke, aki hangsúlyozta: ez azt jelenti, hogy Budapestnek legalább nem kell hitelt felvennie, hogy intézményeit működtesse. Az viszont már baj, hogy a kevés maradék pénzből is el kell különítenie összegeket a beruházásokhoz felvett hitelek törlesztésére - vagyis spórolnia kell a működési költségeken.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.