A Szabadság híd és a Margit híd után a Petőfi híd felújítása a legsürgetőbb, ez most Budapest legrosszabb állapotú Duna-hídja. A Lánchíd felújítása attól függ, lesz-e rá pénz, az Árpád híd rekonstrukciója viszont biztosan a következő ciklusra marad. Hídkörkép.
A Tarlós István főpolgármester által a közelmúltban bemutatott, az előző önkormányzati ciklus hagyatékát összefoglaló úgynevezett Fehér könyv szerint az elmúlt években a Szabadság híd és a Margit híd rekonstrukciójától eltekintve Budapesten nem volt hídfelújítási program, s a felújításokon kívül az előkészítés is elmaradt, ez "a létesítmények állapotának leromlásához és a felújítási költségek jelentős növekedéséhez" vezetett.
A Margit híd felújítása várhatóan a nyár végére befejeződik, a budapesti hídfelújításoknak azonban folytatódniuk kell.
"Nyilván a hídfelújításoknak anyagi korlátai vannak, de a jövőben sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani a fővárosban található mintegy 300 hídra és felüljáróra" – nyilatkozta a hvg.hu-nak Almássy Kornél, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. közútfenntartási igazgatója. A hidak, műtárgyak műszaki állapotát folyamatosan ellenőrzi, és lehetőségeihez mérten fenntartja a Főkefe Közútfenntartási Ágazatából alakuló BKK Közút.
"A nagyobb hidak esetében rendszeresen hídfővizsgálatokat végzünk, és ez alapján tesz javaslatot a cég a Fővárosi Önkormányzat felé, hogy mely híd felújításának tervezését célszerű elkezdeni" – közölte az igazgató. Az Erzsébet híd és a Petőfi híd hídfővizsgálatát tavaly elvégezték, idén a Lánchíd került sorra. Ugyanakkor az már most kijelenthető, hogy jelenleg a Petőfi híd Budapest legrosszabb állapotú Duna-hídja, ahogyan ezt a Fehér könyv is megállapítja.
A Petőfi híd tönkrement
A Petőfi hidat a második világháború utáni újjáépítését követően mindössze egyszer, 1980-ban újították fel teljes körűen. 1996-ban a Nagykörút felújításakor csak a villamosvágányokat és a kocsipálya burkolatát építették át, de a pályaszint alatti acélszerkezetet nem újították fel, és nem volt korrózióvédelem sem, így a bevonat már 30 éves.
Almássy Kornél közölte: a Petőfi híd és különösen a vágányzóna víztelenítési rendszere tönkrement, a hídfőkben lévő helyiségek átáztak, a híd acélszerkezetén, a pályaszint alatt jelentős korróziós károsodások láthatók. A vasbeton pályalemez a dilatációk környékén ázik, a szigetelés tönkrement. A járdakonzolokra épített 12 cm vastag vasbeton járdalemez szintén komoly korróziós károkat szenvedett, különösen a kábelaknák környezetében.
A Főkefe közútfenntartási igazgatója szerint az útpálya kopórétege nyomvályúsodik, az alatta lévő szigetelés azonban még tűrhető állapotban van. Mivel a Petőfi híd bevonatainak és szigeteléseinek az élettartama elérte, sőt egyes esetekben már kétszeresen is meghaladta a várható élettartamot, azokat mielőbb fel kell újítani. A híd védelme már annyira a végét járja, hogy az már a tartószerkezetek élettartamára is hatással van.
A tavaly elkészült szakértői jelentés szerint a pályalemezt cserélni, a főtartót pedig javítani kell, a híd vasbeton pályalemeze azonban nem szorul cserére. Legalábbis egyelőre, hiszen felújítás nélkül néhány év alatt ez is annyira elhasználódhat, és muszáj lesz kicserélni.
Ha lesz rá pénz
Almássy szerint a felújítás tervezése 2012-ben megtörténik, ezt követően a felújítás 2013-ban kezdődhet meg. A BKK-nál úgy tervezik, hogy a felújítás során nem zárják le teljesen a hidat, hogy a forgalom legalább részlegesen használhassa azt. A tervezés során megvizsgálják a második világháborúban megsérült, majd elbontott haditengerészeti emlékmű helyreállításának költségeit is, ez alapján döntenek majd annak rekonstrukciójáról.
A főpolgármester Fehér könyve szerint "sürgető a Lánchíd, az Árpád híd, valamint a Gubacsi és a csepeli Kvassay hidak felújítása is". Almássy szerint a Kvassay híd nincs igazán rossz állapotban, a Lánchíd felújításának tervezése és kivitelezése pedig akkor kezdődhet meg ebben a ciklusban, ha lesz rá elegendő forrás. Az azonban biztos, hogy az Árpád és a Gubacsi híd felújítására csak a következő önkormányzati ciklusban lesz pénz.
Budapestnek még legalább két új hídra lenne szüksége, az Óbudát és Újpestet összekötő Aquincumi híd mellett a távlati tervek közt szerepel egy déli híd is, Budafok magasságában; a főváros reményei szerint a következő uniós költségvetésben lesz pénz egy új híd építésére. Almássy Kornél közölte: ebben a ciklusban az a reális, hogy a Megyeri híd direkt összeköttetésbe kerüljön a 10-es úttal; ez gyakorlatilag az M0-s folytatását jelenti.