A mérési eredmények alapján nincs szükség a termelés korlátozására a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófa után helyreállított termőföldeken, a gazdák bármit termeszthetnek - mondta Szabó Csaba miniszteri megbízott kedden Kolontáron.
Befejezték a tavalyi ipari katasztrófában elöntött mezőgazdasági területek mentesítését, a folyómedrek és a halastó kotrásának kivételével minden területet megtisztítottak az ajkai térségben.
A Vidékfejlesztési Minisztérium miniszteri megbízottja elmondta: összesen csaknem 800 hektár termőterületet tisztítottak meg a vörösiszaptól. Az összegyűjtött körülbelül 560 ezer köbméter szennyező anyagot visszaszállították az ajkai timföldgyár területén kijelölt lerakóhelyre.
A Marcal folyó és a kolontári halastó medrének kotrását a tervek szerint nyár végére fejezik be, innen még csaknem 130 ezer köbméternyi veszélyes anyagot kell eltávolítani – tette hozzá.
Közlése szerint a vörösiszap által okozott természeti károk helyreállítása csaknem 15 milliárd forintot tesz ki, amelyből a Marcal folyó kotrásának költsége 6,4 milliárd forint.
Az ajkai térség mezőgazdasági területei mezőgazdasági termelésre alkalmasak, a szükséges kezelés utáni második hónapra sokszorosára emelkedett a talajlakó baktériumok száma.
Szabó Csaba beszélt arról is, hogy az energianövények termesztése új lehetőséget jelenthet a gazdálkodóknak, most 30 hektáron van a térségben ilyen ültetvény.
Lasztovicza Jenő, a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke a helyszínen arról beszélt: a katasztrófa elhárítására és a helyreállításra, újjáépítésre az elmúlt bő kilenc hónapban fordított teljes költséget a folyamatban lévő utómunka miatt jelenleg nem tudják pontosan meghatározni, de a becsléseik szerint 35-40 milliárd forint lesz. Pontos végösszeg két-három hónapon belül várható.