Itthon MTI/hvg.hu 2011. július. 19. 16:05

Leépítések a közmédiában: nem lesz, aki tüntessen?

Megállapodott 11 szakszervezet, köztük a 10 szakszervezetet tömörítő Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsa és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA). A szakszervezetek a megállapodás aláírásával egyidejűleg vállalták, hogy elállnak a 2011. július 5-én bejelentett csoportos létszámleépítéssel kapcsolatos mindennemű demonstrációtól.

Fülöp Máté
Újabb megállapodást kötött a csoportos létszámleépítéssel kapcsolatban a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA), valamint 11 szakszervezet, köztük a 10 szakszervezetet tömörítő Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsa (Közszat). Böröcz István, az MTVA vezérigazgatója és Nagy Navarro Balázs, a Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsának (Közszat) elnöke keddi, közös közleményükben azt írták, hogy a megállapodás a folyamatban levő csoportos létszámcsökkentés során a munkavallókat érintő hátrányok csökkentése érdekében jött létre.

A szakszervezetek a megállapodás aláírásával egyidejűleg vállalták, hogy elállnak a 2011. július 5-én bejelentett csoportos létszámleépítéssel kapcsolatos mindennemű demonstrációtól. Kitértek arra is, hogy az érdekképviseletek a csoportos létszámleépítést továbbra is szakmailag megalapozatlannak tartják, míg az MTVA azt továbbra is jogszerű és szakmailag megalapozott döntésnek ítéli meg.

"A Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsa eláll a demonstrációtól, és az ennek részeként tervezett szerdai nagygyűlésétől, amelyet azért indított, mert úgy ítéli meg, hogy a közmédiumoknál most folyó csoportos létszámleépítés szakmailag megalapozatlan és így a közszolgálatot veszélyezteti" - közölte a Közszat. Közleményükben megköszönik mindazon szervezetek és magánszemélyek szolidaritását, akik ezt kifejezték, "de az elbocsátásra kiválasztott dolgozók helyzetének akár minimális enyhítésére megnyílt lehetőséget végül fontosabbnak ítéltük a demonstráció folytatásánál, amelynek felfüggesztését a munkáltató a megállapodás feltételéül szabta".

A megállapodás alapján az 51-54 éves érintett dolgozók további egy hónapnyi átlagkeresetnek megfelelő juttatáshoz juthatnak. Hasonló juttatás illeti meg a nyugdíjba vonulni nem tudó 55 év feletti munkavállalókat, és 51 évnél fiatalabb három vagy több kiskorú gyermeket nevelő munkavállalókat. A munkáltató 200 ezerről 220 ezer forintra emelte azt a bérhatárt, amely alatt a munkavállalók további egy hónapos juttatásra jogosultak - csak ez az utóbbi pont mintegy 40 embert érint. A szakszervezetek kérésére a munkáltató kétszeresére, 50 millió forintra emelte az elbocsátásra kerülők segítésére létrehozott segélyalapot, és 200 ezerről 220 ezerre egynél idősebbek. A munkáltató vállalta, hogy a nyugdíjhoz közel állók esetében a felmondás idejét igyekszik úgy kitolni, hogy őket emiatt hátrány ne érje.

A Közszat eredetileg azt javasolta, hogy a munkáltató csak rendkívül indokolt esetben mondjon fel az 55 évnél idősebb, de nyugdíjra nem jogosultak, illetve 38 év munkaviszonnyal rendelkező nők, valamit gyermeküket egyedül nevelő, több mint 3 gyermeket eltartó és fogyatékkal élő gyermeket nevelő szülők esetében.

A munkáltató ezt nem fogadta el, de vállalta, hogy a gyermeküket egyedül nevelők kivételével e szempontokat az elbocsátások méltányossági felülvizsgálatánál figyelembe vesz  - közölte a Nagy Navarro Balázs, a szakszervezet elnöke.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?