Az egyházi törvény visszavonására szólít fel az MSZP
Az MSZP arra szólítja fel Lázár János frakcióvezetőt, hogy kérje Schmitt Pál köztársasági elnöktől: küldje vissza a parlamentnek az új egyházi törvényt, hogy az abban lévő "aknákat hatástalaníthassa" a Ház.
Ezt Nyakó István, az Országgyűlés vallásügyekkel is foglalkozó bizottságának szocialista tagja közölte pénteken az MTI-vel, utalva arra, hogy kiderült, az új, 2012. január 1-jétől hatályos jogszabály szerint az egyházi státusz igényléséhez szükséges eljáráshoz a kérelmezőknek mégis be kell nyújtaniuk ezer magyar állampolgár személyes adatait és aláírását.
A parlament keddre virradó éjszaka fogadta el a KDNP-s politikusok jegyezte, ám a szavazás előtt néhány órával az alkotmányügyi bizottság által alapvetően átírt, a lelkiismeret és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek, vallási közösségek jogállásáról szóló javaslatot. A legalább ezer tag meglétére vonatkozó kritériumot az alkotmányügyi bizottság zárószavazás előtti módosító javaslata törölte abból a felsorolásból, amely rögzíti, milyen esetekben nyújtható be az egyházi nyilvántartásba vételi kérelem. Az ahhoz csatolandó iratok között ugyanakkor továbbra is előírásként szerepel a "legalább ezer természetes személy tag nevét, magyarországi lakóhelyét, aláírását tartalmazó aláírási ív".
A törvényben 14 egyházat rögzítettek, a többi vallási közösségnek az egyházi nyilvántartásba vételi kérelmet az egyházakkal való kapcsolattartásért felelős miniszternek kell benyújtania, aki azt az Országgyűlés elé terjeszti.
Nyakó István MSZP-s képviselő pénteki közleményében úgy fogalmazott, a törvényről kiderült, "már meg is bukott, s nekrológként rá lehet írni: élt négy napot". Az ezer tagra utalva a politikus azt írja, hogy néhány mondatot kellett volna még elolvasni a "remekmű" megalkotóinak ahhoz, hogy tisztázzák a helyzetet, "de vagy szövegértési probléma, vagy a hamar munka ebben megakadályozta őket".
Van tehát egy törvény, amely a kormánypárti képviselők hibájából alkalmazhatatlan - összegzi véleményét a szocialisták szakpolitikusa, aki emiatt arra szólította fel Lázár Jánost, hogy frakciója nevében kérje az államfőtől, hogy "a jogi fércművet" küldje vissza a parlamentnek, ez ugyanis lehetőséget biztosítana arra, hogy a további aknákat is hatástalanítsa, illetve tartalmilag is korrigálja a Ház a javaslatot.