Itthon hvg.hu 2011. július. 09. 10:31

Szili: az MSZP-nek nem érdeke egy baloldali alternatíva

Az ország helyzetének romlásáért és a Fidesz–KDNP kétharmados többségéért is a gyurcsányi politika a felelős Szili Katalin szerint. A volt házelnök, volt MSZP-politikus, jelenleg független országgyűlési képviselő és az új politikai formáció, a Szociális Unió elnöke a Magyar Hírlap szombati számában ugyanakkor hangsúlyozta, szerinte az Orbán-kormány kiérleltebb döntésekre juthatna, ha lényegesen elegánsabb társadalmi párbeszédet folytatna.

Mint az országgyűlési képviselő elmondta, a szocialista pártnak most nyilván az az érdeke, hogy mindent jelentéktelennek tüntessen fel, ami a táborán kívül a baloldalon megjelenik. Az MSZP-nek nem érdeke, hogy legyen baloldali alternatíva. A Szociális Unió számára ez most az építkezés időszaka. „A szocialista párton belül mostanság olyan kérdésekről polemizálnak, amelyeket én már két-három-négy évvel ezelőtt felvetettem” – mondta Szili kitérve arra, hogy ilyen volt az, amikor négy évvel ezelőtt az egyik napilapban megjelent írásában az MSZP baloldali fordulatát sürgette.

A politikus szerint ő Gyurcsány Ferencnek évek óta „böki a csőrét”. „Abban alapvetően eltért mindig is a véleményünk, hogy az MSZP liberális baloldali vagy igazi szociáldemokrata párt legyen. A volt miniszterelnök-pártelnök végeredményben az előzőt ösztönözte, én pedig az utóbbit. Mi azért jöttünk el, mert már nem akartunk ebben az áldatlan, és az MSZP-ben még sokáig dúló vitában, a továbbiakban részt venni. Azt pedig nem felejthetjük el, hogy a gyurcsányi politika több mindennek is az okozója. Egyrészt komoly szerepe volt abban, hogy kormányzása végére hová jutott az ország, másrészt abban is felelős, hogy az MSZP legyengülésével a Fidesz–KDNP kétharmados többségre tett szert.”

A második Orbán-kormány eddigi tevékenységét pedig Szili Katalin úgy értékelte, hogy ma már egyre több ember kerül az országban a nyomor szélére, süllyed reménytelenségbe. „Sajnos az Orbán-kormány is több tekintetben rontott a helyzeten. Elég, ha csak az egykulcsos adórendszerre gondolunk, amely alapvetően a módosabbaknak, sőt a gazdagoknak kedvez, a szegényektől pedig jellemzően elvesz. Ha a kormányzat azt hiszi, hogy ezeket a visszásságokat csupán jó kommunikációval elfedheti, akkor önmagát csapja be.”

Hirdetés