Az FB visszautasítja a kémügy bíróját ért állításokat
A Fővárosi Bíróság (FB) visszautasítja a Magyar Nemzet pénteki számában olvasható, A kémbotrány bírája már lelepleződött című cikkében megjelenteket, amelyek szerint a volt titkosszolgálati vezetők ügyében a kényszerintézkedésekről döntő bíró pártatlansága és elfogulatlansága megkérdőjelezhető.
"Az ilyen tartalmú írás semmilyen más célt nem szolgál, mint a bíróság törvényes működésébe vetett bizalom megingatását. A hatályos jogszabályok értelmében a bíró jogosítványa, hogy döntsön a kényszerintézkedésre vonatkozó ügyészi indítványról. A végzéssel szemben bejelentett ügyészi fellebbezés elbírálására a Fővárosi Ítélőtábla jogosult" - szögezi le a közlemény.
A kormányközeli lap cikkében az áll: a súlyos, államellenes bűncselekményekkel gyanúsított volt titkosszolgálati vezetőkkel szemben nem alkalmazták a legszigorúbb kényszerintézkedést, az előzetes letartóztatást. A lap szerint ugyanis a Fővárosi Bíróság katonai tanácsa bírójának, Varga Bélának a pártatlansága és elfogulatlansága egyszer már megkérdőjeleződött, amikor szocialista politikusokat is érintő eljárásban vezetett tárgyalást. Azt írják: évekkel ezelőtt eljárt egy politikai vonatkozású ügyben, amelyben kivételezett eljárásban részesítette a Medgyessy-kormány állami vezetőit, és ezzel alkotmányos elveket sértett meg.
A cikk szerint az általa vezetett bírói tanács tárgyalta a maffiaellenes központ volt vezetője ellen 2004 februárjában indított büntetőpert. A tárgyaláson tanúként hallgatták meg Kiss Péter volt kancelláriaminisztert, Tóth András volt nemzetbiztonsági államtitkárt és a polgári elhárítás akkori vezetőjét, Zsohár Istvánt. Amikor a magas rangú személyiségek megérkeztek a bíróság épületébe, Varga Béla megszakította a tárgyalást, és esetenként hivatali szobájában 25-30 percre különbeszélgetésre fogadta a tanúkat, amivel az ügyben szereplő egyik ügyvéd szerint "súlyosan sértették a büntetőeljárás szellemét, annak pártatlanságába és elfogulatlanságába vetett bizalmat" - olvasható az újságban.
A lap megszólaltatta Boross Péter volt kormányfőt, aki "szánalmasnak" nevezte, hogy a hazaárulással is felérő kémkedés gyanúja ellenére a bíróság nem látta indokoltnak a terheltek előzetes letartóztatásba helyezését.