2011. július. 07. 19:12 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 07. 19:11 Itthon

MSZP: az amerikai kongresszus kritikájával is számolnia kell a kormánynak

Az MSZP szerint már nemcsak az Európai Parlament, nemcsak az Európa Tanács, nemcsak az ENSZ illetékesei, hanem az Egyesült Államok Kongresszusa kritikájával is számolnia kell a magyar kormánynak.

Lendvai Ildikó, az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának tagja az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében ismerteti, hogy a héten külön kongresszusi felszólalás foglalkozott a magyar viszonyokkal, ami igencsak ritkán fordul elő. "De sajnos, örömre semmi okunk" - tette hozzá.

A szocialista politikus szerint nem öröm, hogy a magyar állampolgárokat egyre sűrűbben külföldről kell megvédeni saját kormányukkal szemben. "A szégyenpadon a kormány ül, de az ország is veszít vele, ha a most már általános kritika és elhatárolódás új, képletes vasfüggönyt épít Magyarország köré" - emelte ki. A miniszterelnöknek természetesen igaza van, ha azt mondja: egy szuverén országnak a saját útját kell járnia. De tévútra vezeti az ország népét, ha útközben minden veszélyjelző táblát, az európai szervezetekét, az ENSZ-ét, az Egyesült Államokét lever - zárta közleményét Lendvai Ildikó.

Benjamin Cardin demokrata párti amerikai szenátor, az amerikai Helsinki Bizottság elnöke egy minapi, a Kongresszusi Közlönyben megjelent közleményében úgy fogalmazott: a Reagan-szobor felavatása és a Tom Lantos Intézet megnyitása olyan gesztusok voltak a múlt héten Budapesten, amelyek hűen érzékeltetik Magyarország történelmi jelentőségű átalakulását és a két ország szoros kapcsolatát, de sajnos más magyarországi fejlemények árnyékot vetnek ezekre az örömteli eseményekre. A választások óta eltelt egy évben Orbán Viktor kormánya arra használta fel kétharmados parlamenti többségét, hogy sorozatosan vitát kiváltó kezdeményezéseket hajtott keresztül a parlamenten - vélte Cardin, majd említést tett a médiatörvényről, a kettős állampolgárság kezdeményezéséről, az új alaptörvényről és ehhez kapcsolódóan a Velencei Bizottság véleményéről, továbbá foglalkozott az Alkotmánybíróság bővítésével is.

Hirdetés