Itthon Magyar Nemzet 2011. július. 06. 08:12

Kirúghatják a honvédségtől Kónya Pétert

Politikai tevékenységnek minősül, ha a rendvédelmi dolgozók az országgyűlési választáson leadott szavazatok visszavonásáért demonstrálnak - mondta a Magyar Nemzetnek Juhász Imre, a Független Rendészeti Panasztestület elnöke, a Morvai Krisztina nevével fémjelzett hajdani Civil Jogász Bizottság tagja, aki szerint a bohócforradalom elnevezésű demonstráció több mozzanata alkotmánysértő volt.

Sajátságos helyzetbe kerülnek a fegyveres és a rendvédelmi alkalmazottak, amikor az egyesülési, a gyülekezési és a sztrájkjogot szeretnék gyakorolni. Juhász Imre erről a Magyar Nemzetnek elmondta: a hivatásos rendőröknek, katonáknak kevesebb a politikai szabadságjoguk, mint a civil állampolgároknak. Függetlennek kell lenniük ahhoz, hogy megvédjék az alkotmányos rendet és az ország javait. Csak így övezi őket közbizalom.

Az ELTE oktatója, az európai jog szakértője - a hajdani Civil Jogász Bizottság tagja - annak kapcsán nyilatkozott, hogy a június 16-i, úgynevezett bohócforradalom után jogi vita alakult ki az eseményekről, Juhász Imre szerint viszont a rendvédelmisek szabadságjogait éppen az alkotmány korlátozza, vagyis a honvédség, rendőrség és nemzetbiztonsági szolgálatok emberei nem léphetnek be pártokba és politikai tevékenységet sem folytathatnak.

Nagyítás-fotógalériánk a bohócforradalomról. Kattintson a képre!
Hernádi Levente

Juhász Imre szerint eszerint politikai tevékenységnek minősül az olyan demonstráció is, amelyen a szervezők arra buzdítják a résztvevőket, hogy vonják meg a bizalmat a kormánypártoktól. Bár Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke és Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke magánemberként hirdette meg a június 16-i bohócforradalom néven futó kormányellenes demonstrációt, Juhász Imre jogász szerint a fegyveres testületek tagjai egy ilyen kijelentéssel még nem válnak civilekké, a politikai tevékenység továbbra is tiltott számukra.

Igaz, az érdekérvényesítés és a szociális követelések miatti demonstráció engedélyezett számukra, a Magyar Nemzet által megkérdezett Juhász Imre szerint "a június 16-i tüntetésen a nyugdíjjogosultság követelése a kormány és kormánytagok ellen irányuló összehangolt támadássá vált".

Juhász Imre elmondta, a jogszabályok szerint méltatlanná válik a szolgálatra, "aki súlyosan veszélyezteti a honvédség működéséhez szükséges közbizalom fenntartását", és bár a szolgálati viszonyról szóló törvény tiltja, hogy a hivatásos állományúak sztrájkoljanak, a rendvédelmi szakszervezetek júniusban sztrájkbizottságot is felállítottak.

"Kónya Péter kapcsán szakszervezeti vezetőként s hivatásos katonaként is felvetődhet a törvénysértés gyanúja" - véli Juhász, aki szerint akár méltatlansági eljárás is indulhat Kónya Péter ellen, ami pedig a szolgálati viszony megszűnéséhez is vezethet.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?