Itthon MTI/hvg.hu 2011. július. 05. 12:05

Mol-ügy: cáfolnak a horvátok, megszólalt Orbán is

Magyarország határozott tulajdonosi álláspontja az, hogy a Mol és az INA közötti szerződés módosításához nem járul hozzá - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök strasbourgi sajtótájékoztatóján. Korábban egy horvát lap arról írt, hogy a horvát kormány akár fel is mondhatja a Mol-INA-szerződést. A horvát ügyészség cáfolta a Népszabadság információját, amely szerint a horvát fél Hernádi Zsolt Mol-vezér kiadatását kérte, nem kommentálta ugyanakkor a magyarországi gyanúsítottkénti kihallgatás, illetőleg a büntetőeljárás részbeni lefolytatásának lehetőségét.

A magyar állam 25 százalékos tulajdonnal rendelkezik a Molban - miután azt "visszaszereztük" az oroszoktól -, és "a mi határozott tulajdonosi álláspontunk az az, hogy semmilyen szerződésmódosításhoz nem járulunk hozzá, amely a horvát olajtársaság és a magyar olajtársaság között jött létre" - mondta Orbán Viktor Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülése után tartott sajtótájékoztatóján.

A Hernádi Zsolt Mol-vezér kiadatása iránti horvát kérésről szóló korábbi lapinformációkra vonatkozó újságírói kérdésre Orbán azt válaszolta: "a vádakat ismerjük, nem tekintjük kormányközi kérdésnek, a vádak tisztázása a bűnüldöző szervek feladata". "Ebbe nem kívánunk beleavatkozni, és ebben semmilyen szerepet sem kívánunk játszani" - tette hozzá.

A Népszabadság keddi számában azt írta, hogy Horvátország jogsegély keretében hivatalosan is kérte Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója előzetes kiadatását. A Mol kommunikációs vezetője azonban azt mondta, sem a Mol, sem Hernádi Zsolt nem kapott hivatalos értesítést arról, hogy Horvátország jogsegély keretében hivatalosan is kérte az elnök-vezérigazgató előzetes kiadatását.

Orbán és Hernádi: a rendőrségre bízzák a vádakat
Túry Gergely

A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint Horvátország nem terjesztett elő kiadatási kérelmet, amit az Európai Kiadatási Egyezmény alapján tehetne meg - erősítette meg a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM). Arra a kérdésre, hogy valóban felajánlotta-e a horvát fél, hogy Magyarországon hallgassák ki Hernádi Zsoltot gyanúsítottként, a KIM-nél azt válaszolták, hogy a tárcának erről nincs információja, a jogsegélykérelmeket a Legfőbb Ügyészség kezeli.

Közben a horvát ügyészi hivatal is cáfolta a Népszabadságban a horvát kiadatási kérésről megjelenteket - tette közzé összefoglalójában a Portfolio. Az ügyészség szóvivője a Bloombergnek eljuttatott írásbeli közlése szerint a lap információja nem megfelelő. A Népszabadság több, egymástól független, de meg nem nevezett forrásból úgy értesült: a horvátok felajánlották, hogy az általuk később átadandó bizonyítékok és a később megadandó kérdések alapján Magyarországon hallgassák ki gyanúsítottként a Mol-vezért.

A Népszabadság emlékeztetett arra, hogy horvát lapértesülések szerint Hernádi Zsoltot vesztegetéssel gyanúsítja az ottani ügyészség. A Vjesnik című zágrábi napilap internetes honlapján június végén megjelentek szerint a horvát kormány esetleg megvizsgálja annak lehetőségét, hogy felmondják a korábbi kormány és a Mol közötti, az INA többségi részesedéséről szóló szerződést.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.