Semjén Zsolt valóban kapott egy díjat a Ronald Reagan Elnöki Alapítványtól, de az nem az a híres elismerés, amit az amerikai szervezet évről évre kioszt. Igaz, azt is megkaphatta volna, csakhogy Lech Walesa „elhappolta” előle. Ezért kellett egy másik díj, amit állítólag kifejezetten a KDNP-s politikus kedvéért alapítottak, amiért tető alá hozta a Reagan-emlékünnepséget Magyarországon.
Nemzetközi Szabadság-díjat adományozott Semjén Zsoltnak az amerikai Ronald Reagan Elnöki Alapítvány – adta hírül a miniszterelnök sajtóstábja. A szerdán kiadott közlemény szerint egy újonnan alapított elismerést, a Ronald Reagan Nemzetközi Szabadság Díjat (Ronald Reagan International Freedom Award) vehette át a KDNP-s miniszterelnök-helyettes.
A Vastagbőr nevű blog egy szerdai bejegyzésében arra utalt, hogy a Semjénnek kiosztott díj valójában kamu. A blog ezt arra alapozta, hogy az interneten, sőt még az amerikai alapítvány honlapján sincs nyoma ilyen nevű díjnak. Van ugyan egy Ronald Reagan Freedom Award nevű elismerés, ám ezt Semjén egészen biztosan nem kaphatta meg: az alapítvány weboldala szerint azt legutóbb Lech Walesa lengyel politikus, a Szolidaritás szakszervezeti mozgalom egyik alapítója, Nobel-békedíjas volt lengyel államfő vehette át Washingtonban, májusban. Walesa elismerését ráadásul viszonylag nagy médiaérdeklődés kísérte, ezzel szemben Semjénéről mindössze a miniszterelnök sajtóstábja adott ki közleményt, ezt vette át a Magyar Távirati Iroda és attól a többi lap. Ráadásul a blog azt is furcsállta, hogy ha ilyen komoly elismerést vett át Semjén Zsolt, akkor a parlamenti magyar-amerikai konferenciáról beszámoló hivatalos kormányzati portálon ezt miért nem említik.
A „rejtély” kibogozásához – Semjén Zsolt sajtósán keresztül – megkerestük Szabó Marcellt, a KDNP-s kormányfő-helyettes által vezetett magyarországi Ronald Reagan Emlékbizottság elnökhelyettesét. „Annyira jellemző a kis magyar belpolitikai életünkre, hogy azok, akik nem szeretik Semjén Zsoltot, most ennek kapcsán akarják megszégyeníteni” – mondta a hvg.hu-nak Szabó Marcell, aki állítja: a kereszténydemokrata politikusnak adományozott díj egyáltalán nem kamu, nagyon is létező elismerésről van szó. Szabó Marcell elmondása szerint az amerikai alapítvány csak azért nem jutalmazta Semjént a Ronald Reagan Szabadság Díjjal, mert azt idén májusban már Lech Walesa megkapta. „Egyszerű a történet: idejöttek (az amerikaiak – a szerk.), akartak Zsoltnak is adni egy díjat. De mivel az alapítvány szabályzata szerint évente csak egy Ronald Reagan Szabadság Díjat lehet kibocsátani, ezért még egyet nem adhattak ki belőle. Emiatt Semjén Zsolt kedvéért alapítottak egy új díjat, amit elsőként ugyan ő kapott meg, de a későbbiekben másoknak is kiosztják majd” – mondta Szabó.
Eszerint tehát a Ronald Reagan International Freedom Award az új, kifejezetten a Semjén Zsolt kedvéért alapított elismerés, aminek semmi köze a Walesának Washingtonban átadott Ronald Reagan Freedom Awardhoz. S bár az új díjat meg sem említik az alapítvány honlapján, Szabó Marcell szerint az „politikailag egyenrangú” azzal, amit a volt lengyel elnök is megkapott. „Az, hogy ez nagyon komoly megbecsülés, jelzi, hogy annak a Reagan-szobornak a kicsinyített másolatát kapta meg vele Semjén Zsolt, ami a Capitoliumban van felállítva” – tette hozzá a Ronald Reagan Emlékbizottság elnökhelyettese. Szabó egyúttal megemlítette azt is, hogy Semjén Zsoltot személyesen Nancy Reagan (a volt elnök felesége) hívta meg arra a májusi ceremóniára, amelyen Walesa megkapta a díjat, de a KDNP-s politikus az uniós elnökségi teendők miatt nem tudott részt venni az eseményen.
„Azért kapta Semjén Zsolt a díjat, mert ő találta ki, hogy Ronald Reagan-emlékünnepség legyen Magyarországon” – felelte Szabó arra a kérdésünkre, miért éppen a KDNP-s politikust jutalmazta az alapítvány. Szabó Marcell szerint azzal, hogy Reagan-emlékünnepség volt Magyarországon, Semjén Zsolt „fantasztikusan jó barátokat szerzett” az országnak, azaz a tevékenységének komoly politikai haszna van a külkapcsolatok szempontjából. „Magyarország volt az egyetlen olyan ország, ahonnan kellően magas szintről, egy alapvetően társadalminak szánt csoport, a Ronald Reagan Emlékbizottság dolgozott azon, hogy Reagan emlékét valamilyen módon megőrizzük. Egyetlen más ország sincs a világon, amelyik saját maga jelentkezett volna erre a feladatra” – hangsúlyozta Szabó. Szerinte ugyan Semjén Zsolt nyitotta meg a szoboravatást, de a politikus „szerénységét jellemzi, hogy nem próbálta az ügyet kisajátítani magának”.
A Semjénnek adott díjjal kapcsolatban e-mailben megkerestük az amerikai alapítványt is, de egyelőre nem kaptunk tőlük választ.
Cikkünk megjelenése után, péntek reggel Szabó Marcell arra hívta fel a hvg.hu figyelmét, hogy a Ronald Reagan Elnöki Alapítvány időközben beszámolt honlapján Semjén Zsolt díjáról, fotót közöltek az átadásról, s az alapítvány igazgatója is beszélt az elismerésről.