Itthon Fontos Erzsébet 2011. június. 28. 14:30

Nyugdíjas rendőrök biztosítják a szerdai demonstrációt

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) vezetője fokozott szolgálatellátást rendelt el az ország egész területére kiterjedően arra az egyetlen eseményre, amin a szakszervezetek szót emelhetnek követeléseikért.

„Rutinosak vagyunk, számoltunk az ORFK jelenlétével, ezért a nyugállományban levő rendőrök és családtagok biztosítják majd a megmozdulást” – mondta Dávid Tibor, a Független Rendőr Szakszervezet (FRSZ) főtitkár-helyettese annak kapcsán, hogy a Liga Szakszervezetek által meghirdetett és a FRSZ által szervezett félpályás, forgalomlassító útlezárások időpontjára, június 29-re, az országos rendőr-főkapitányság vezetője „fokozott szolgálatellátást rendelt el" az ország egész területére kiterjedően, a demonstráció időtartamát lefedve. Az akcióban a szabadságon és vezénylésen levők kivételével a rendőrség teljes személyi állományát bevonják.

Az ORFK vezetőjének lépése kísértetiesen hasonlít többek között a június 16-ai intézkedésére, amikor a négy együttműködő konföderáció által szervezett országos demonstráció, tüntetés és autós felvonulás kapcsán– a szabadságon és a betegállományban levők kivételével – a teljes hivatásos állományt berendelte szolgálatteljesítésre.  Most az FRSZ válaszlépésként országgyűlési biztosi vizsgálatot kezdeményezett és kifogást nyújtott be az ORFK vezetőjéhez. Úgy tűnik, az ORFK továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy a rendőrök se együttműködőként, se résztvevőként ne vegyenek részt a demonstrációkon.

Hernádi Levente

Az FRSZ főtitkár-helyettesének rendvédelmi dolgozók, tűzoltók, katonák is jelezték csatlakozásukat, a Liga Szakszervezetek elnökének, Gaskó Istvánnak a vasutasok jelezték részvételi szándékukat, a vegyipari szektorból pedig a VDSZ szólította fel valamennyi tagszervezetét, hogy vegyenek részt a tiltakozáson.  Ám a szakszervezeti elnök szerint ezzel közel sem fejeződik be a résztvevők sora. Azt sem tartja kizártnak, hogy szélesebb körből is lesznek csatlakozók, hiszen a meghiúsult sztrájkok miatt a többi szakszervezetnek is - jobb híján - ez maradt az egyetlen lehetőségük.

A forgalomlassító, félpályás útlezárást 24 órás időtartamra hirdették meg: június 29-én reggel 7 órától, június 30-án reggel 7 óráig, de a szervezők minden helyszínen legalább 12 órán át fenn szeretnék tartani az útzárat az előreláthatólag 40 helyszínen megvalósuló tiltakozó akció keretében.

Az útlezárások többek között azért jöttek létre, mert a Liga Szakszervezet fel szeretné hívni a közvélemény figyelmét a követeléseikre, amelyben elsődlegesen leszögezik abbéli igényüket, hogy a kormány folytasson tárgyalásokat a szociális partnerekkel a Munka Törvénykönyve átfogó módosításáról és a nyugdíjrendszer tervezett átalakításairól. Ezen kívül szeretnék, hogy ha haladéktalanul visszavonnák a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsról szóló törvényjavaslatot és helyreállítanák a háromoldalú érdekegyeztetést. Végül pedig azért szállnak harcba, hogy a kormány terjesszen elő törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően folyósított nyugellátások csökkentését, szociális ellátássá alakítását, vagy munkavégzésre való képesség esetén akár a megszüntetését.

MTI / Szigetváry Zsolt

A követelések és az országos kiterjedésű útlezárások ellenére a Liga „csupán” figyelemfelkeltő célzattal szervezte meg a demonstrációt, hiszen július 4-én tárgyalóasztalnál egyeztetnek.

Gaskó István ugyanakkor nem bízik abban, hogy az egyeztetésen érdemi döntés születik, legalábbis erre utal, hogy nem vetette el a július 7-ei sztrájk lehetőségét. Ám, ha nem sikerül megegyeznie a feleknek, további akciókkal fenyegetőzik a Liga.  „A jogi környezethez illeszkedő új tiltakozási stratégiát kell kialakítani. Mert annyi bizonyos, hogy forró ősznek néz elébe a kormány, hiszen ezzel nincs vége a tiltakozásoknak” – írták a szervezet honlapján. Gaskó ezzel kapcsolatban lapunknak elmondta: további általános sztrájkok, tüntetések, demonstrációk várhatók.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?