Itthon MTI 2011. június. 21. 10:35

"Szégyen és vicc" - kivonult az ellenzék az alkotmányügyi bizottság üléséről

Kivonult az MSZP és az LMP az alkotmányügyi bizottság keddi üléséről, amelyen a nem kormánypártok által jelölt alkotmánybíró-jelölteket nem hallgatták meg.

A két ellenzéki párt képviselője - Ipkovich György az MSZP, illetve Schiffer András az LMP részéről - azzal indokolta a döntést, hogy az ellenzéki pártok által alkotmánybírónak javasoltakat nem hallgatták meg a jelölő eseti bizottságban. Ipkovich György ezt az eljárást szégyenletesnek és a demokrácia sárba tiprásának nevezte, Schiffer András pedig viccnek és cirkusznak minősítette.

Varga István, az Alkotmánybíróság elnökét és tagjait jelölő eseti bizottság fideszes elnöke visszautasította a két képviselő felszólalását, és kifogásolta, hogy úgy távoztak a teremből, hogy meg sem hallgatták a választ. A kormánypárti képviselő szerint az eseti bizottságban ezt a kifogásukat nem fogalmazták meg az ellenzéki tagok.

Az Alkotmánybíróság elnökét és tagjait jelölő eseti bizottság előző napi zárt ülésén csak az az öt alkotmánybíró-jelölt kapta meg a szükséges támogatást - azaz legalább nyolc igen szavazatot - a testülettől, akiket a kormánypártok jelöltek. Az öt jelölt: Balsai István fideszes országgyűlési képviselő, volt igazságügy-miniszter, Pokol Béla egyetemi tanár, volt kisgazda országgyűlési képviselő, Szalay Péter ügyvéd, Szívós Mária, a Fővárosi Bíróság tanácselnöke és Dienes-Oehm Egon korábbi nagykövet, nemzetközi magánjogász.

A Ház már a jövő héten szavazhat az öt új alkotmánybíróról. A parlament arról az alkotmánybíró-jelöltről voksolhat, aki a tizenöt tagú jelölőbizottságban - amelyben nyolc képviselő fideszes, kettő KDNP-s, kettő MSZP-s, kettő jobbikos, egy pedig LMP-s - legalább nyolc igen szavazatot kap.

MTI / Soós Lajos
Hirdetés
hvg360 Szentgyörgyi Rita 2025. február. 24. 20:00

Mácsai Pál: Aki az ő ideológiájukat propagálja, annak jut pénz, aki szuverén, pláne aki beszól, annak nem

Nem tartja elképzelhetőnek, hogy a Tisza Párt rendezvényén szavaljon, más közügyekben viszont szívesen kiáll Mácsai Pál színész–rendező, aki önszántából köszön le hamarosan az Örkény Színház ügyvezetői posztjáról. Miért van szüksége a váltásra, és mi volt az eddigi legnagyobb határátlépése? Miben áll szerinte a NER és a többi rendszer „primitíven egyszerű” támogatási logikája? Mit szól egykori mestere, Kerényi Imre „pitypangos” kultúrkomisszárkodásához? HVG-portré.