2011. június. 21. 06:51 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 21. 10:59 Itthon

Egy alkotmányjogász szerint a rendvédelmisek fenyegetőzése kockázatot jelent

Ifj. Lomnici Zoltán szerint a rendvédelmi érdekképviseletek utóbbi időben megmutatkozó fenyegetőzése fokozódó kockázatot jelent, ezért szükséges lenne a társadalom "békés tagjainak jogai és szabadsága védelme érdekében" a vonatkozó jogszabályokat módosítani.

A fegyveres és rendvédelmi dolgozók érdekképviseleteinek fellépése a legutóbbi időben alkalmas lehetett arra, a társadalom egy jelentős részében félelmet keltsen, az állambiztonságba és a közrendbe vetett hitet megingassa - mondta az alkotmányjogász az MTI-nek.

Mint megjegyezte, az elmúlt időszakban több szakszervezeti vezető is arra utalt megszólalásában: ha nem teljesítik követeléseiket, annak előre nem látható, súlyos, adott esetben kontrollálhatatlan következményei lehetnek. Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke május 9-én, a belügyminiszterrel folytatott informális megbeszélést követően újságírók előtt például azt mondta: elkövetkezhet az az idő, amikor a szakszervezeti vezetők nem tudják egy-egy demonstráció békés jellegét biztosítani.

Ifj. Lomnici Zoltán szerint itt már sokkal többről van szó, mint érdekképviseletről, a jelek szerint ugyanis egyes szakszervezeti vezetők "már nyílt politizálást folytatnak". Holott - mint rámutatott - az alkotmány egyértelműen rögzíti, hogy a rendvédelmi dolgozók politikai tevékenységet nem folytathatnak. Mint leszögezte: alkotmányos értelemben a szakszervezetek feladata, illetve jogi mozgástere a munkavállalók érdekeinek képviselete, nem pedig politikai szerepvállalás útján a mindenkori kormány megdöntése.

Hiányzik a számonkérhetőség, a szankció, ezért módosítani kellene a sztrájktörvényt, a szakszervezetekre vonatkozóan a munka törvénykönyvét, valamint az egyes hivatásrendekre vonatkozó jogszabályokat - mondta az alkotmányjogász. Mint magyarázta, vannak olyan hivatásrendek, ahol el kell fogadni, hogy az érdekek védelmére csak korlátozott jogkörök állnak rendelkezésre.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.