Bíróság elé állt a szociális segélyekkel üzletelő volt ügyintéző
Megkezdődött a nagykanizsai polgármesteri hivatal vesztegetéssel vádolt volt ügyintézőjének a pere hétfőn a Zala Megyei Bíróságon; a vád szerint a nő szociális segély címén összesen 5,5 millió forintot utalt ki jogtalanul két ügyfélnek azzal a megkötéssel, hogy azok az összeg felét visszajuttatják neki.
Az ügyintéző a vádirat szerint a segélynyilvántartó számítógépes program hiányosságát kihasználva 2008 júniusától 2009 augusztusáig "fiktív összegeket" utalt át ügyfeleinek. Egy asszony számlájára így a jogszerűen megállapított segélyen felül 5,1 millió forintot, egy másikéra pedig 376 ezer forintot utalt át jogtalanul. Az összeg felét a szóbeli megállapodás alapján a két ügyfélnek vissza kellett juttatnia az ügyintézőnek. A vádlott az "adminisztrációt" úgy oldotta meg, hogy a segélyezettek nyilvántartásában, különböző tételeknél - lakásfenntartási támogatás, időskorúak járadéka és más jogcímeken járó segélyeknél - a számítógépes programban átjavította az ügyfél nevét és számlaszámát, majd miután megtörtént az átutalás, azt törölte a rendszerből.
A volt ügyintéző a bíróságon elismerte a felelőségét a jogtalan átutalásban, ugyanakkor tagadta, hogy ebből személyes haszna lett volna. Azt vallotta, hogy miután a hivatalban több alkalommal is találkozott a szociális segélyben részesülőkkel, megsajnálta őket, és csak segíteni akart rajtuk, de ezért pénzt nem kért és nem vett át tőlük.
A segélyezettek azt vallották, hogy a "pluszsegélyezés" lehetőségét a vádlott vetette fel. Telefonon közölte a pénzek átutalásának időpontját, és megjelölte a helyet és az időpontot is, amikor az összeg felét át kellett adniuk. Ez többnyire a polgármesteri hivatal - kamerákkal felszerelt - épületében, vagy közvetlenül az épület előtt történt meg. A nagykanizsai polgármesteri hivatalban 2009-ben egy revizori vizsgálat során derült fény arra, hogy a szociális segélyek kiutalásakor olyan számlákra is utaltak pénzt, amelyek nem segélyezetteké voltak. Ennek alapján belső vizsgálat indult, majd július végén a hivatal jegyzője rendőrségi feljelentést tett.
A szabálytalanságok kivizsgálására kijelölt bizottság - 2008-ra és 2009-re vonatkozóan - összesen csaknem 5,5 millió forint kifizetéséről állapította meg, hogy az szabálytalan volt. A vizsgálat szerint "a gazdálkodási osztályon a szociális segélyek kifizetését sem az osztályvezető, sem a pénzgazdálkodással kapcsolatos jogkörök címzettjei feladatkörükben nem ellenőrizték megfelelően".